Abone Olunan Veritabanları


Veritabanları ile İlgili Yasal Uyarı !
Değerli Kullanıcılarımız,
Amasya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, yayıncı ve firmalarla yaptığı lisans anlaşmaları ile bazı elektronik veritabanı ve dergi paketlerine abone olmuştur. Bunun yanında, abone olmadığımız diğer elektronik kaynaklar da verilen deneme süreleri içerisinde kurumumuz çalışanlarının kullanımına sunulmaktadır. Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, veritabanlarının Amasya Üniversitesi’ne geçici bir süre için veya tamamen kapatılmasına yol açabilir. Bu tür problemleri engellemek için aşağıda belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.
İZİN VERİLENLER
-Belirli sayıda basılı veya elektronik kopya alınabilir.
-Kendi bilgi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabilirsiniz. (Örneğin, araştırmanızda veya dersinizde)
-Veri tabanlarından aldığınız bilgiyi kampüs içerisinde personel ve öğrencilerle paylaşabilirsiniz.

İZİN VERİLMEYENLER
-Veri tabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar- kullanarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması
-Veri tabanının satılması, içeriğinin dağıtılması
-Veri tabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması, veri tabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması
-Veri tabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

TÜBİTAK EKUAL Kullanım Hakları Sözleşmesi
Abone olunan elektronik kaynaklara erişim, imzalanan lisans anlaşmaları gereği IP kontrollü olarak sağlanmaktadır, kampüs dışından da erişim için tıklayınız..

VERİ TABANLARI İÇERİK DOKÜMANLAR

Hiperkitap

Hiperkitap Logo

Hiperkitap'ta tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 13.000'den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap'ta yer almaktadır.

Tanıtım Yazısı
Sunum
Konu Dağılımı
Broşür

İdealonline Süreli Yayın Elektronik Veritabanı

Idealoline

İdealonline elektronik veri tabanı Türkiye'de yayınlanan dergi, kitap, makale ve diğer bilgi kaynaklarını bir platform altında toplamayı ve bunları araştırmacıların hizmetine sunmayı hedeflemektedir. Dergi Afiş
Tanıtım
Veritabanı Listesi
      MathSciNet ile ilgili görsel sonucu

MathSciNet, American Mathematical Society tarafından üretilen ve içerisinde makalenin özeti ve değerlendirmesi bulunan matematik konusundaki en önemli veri tabanıdır. 1940 yılından günümüze kadar matematik ve ilgili konularda yapılmış yayınlar ile yayınlara ait eleştiri, atıf, bibliyografik bilgi ve özet vermektedir.

MathSciNet, yaklaşık olarak 1799 adet güncel dergi, konferanslar, araştırma raporları ve kitapları içermektedir. MathSciNet'de orjinal makaleye bağlantı, eleştiri yapan kişi ve yazar indekslenmiştir.

Erişim adresi: http://www.ams.org/mathscinet/
 

 urkund ile ilgili görsel sonucu

 

Urkund Kaynakları
URKUND sistemine gönderilen dokümanlar üç farklı kaynak üzerinden araştırılır ve karşılaştırılır.
- Internet
- Akademik yayınlar
- URKUND arşivi

URKUND sistemi sürekli olarak 50 milyar web sayfası, kendi kapalı arşivinden 14 milyonun üzerinde öğrenci raporları, farklı bilgi depolarından 300 milyonun üzerinde raporlar ve bunlara ek olarak 100 milyon kitap, makale haber ve periyodik yayınlar üzerinden araştırma ve benzerlik tespitinde bulunmaktadır. Benzer şekilde Türkçe kaynaklarda da erişime açık olan veri tabanları, üniversitelerin yayınları ve tez havuzları üzerinden de araştırma yapmak mümkündür.

Erişim linki:
http://www.urkund.com/tr/

 
 sobiad ile ilgili görsel sonucu

SOBİAD, Türkiye merkezli 360 dergide yayınlanan 100.700 makalenin yer aldığı ve 2.036.154 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. SOBİAD aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin yer aldığı milli bir indekstir. SOBİAD veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir. SOBİAD, hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır. Ayrıca üniversitelerin işbirliği içerisinde olduğu diğer üniversiteler, öğretim üyelerinin yayın yaptığı dergiler, birlikte yayın yaptığı akademisyenlerin bilgisi paylaşılmaktadır.

Erişim linki: http://atif.sobiad.com/

 

Ebscohost

Academic Search Complete
Business Source Complete
DynaMed
Applied Science & Business Periodicals
Retrospective Index

Education Index Retrospective
Humanities & Social Sciences Index Retrospective

Ebscohost Logo Horizontalfw

Academic Search Premier (ASP) ve Business Source Complete (BSC); Temel bilimler sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp, yaşam bilimleri ve güzel sanatlar konularını içeren tam metin veritabanıdır.  

Science Direct
ScienceDirect Quick Reference Guide
ScienceDirect Kullanım Kılavuzu

Science Direct

Fen bilimleri teknoloji ve tıp alanlarındaki Elsevier tam metin dergi koleksiyonu ScienceDirect Quick Reference Guide
ScienceDirect Kullanım Kılavuzu

Taylor & Francis Online Journals

Taylorfrancis Online Journals

Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren tam metin dergi koleksiyonu  

Web of Science (Science Citation Index Expanded-Social Sciences Citation Index-Arts and Humanities Citation Index)

Web Of Science

1980'den günümüze makalelerin, 1990'dan günümüze bildirilerin, 2005'ten günümüze kitapların bibliyografik bilgilerini, yararlanılankaynaklarını ve atıflarını listeler. Veritabanı ile ilgili eğitim dosyaları..  

CAB

Cabdirect

•1973'den günümüze 9 milyonun üzerinde özet bilgi sunan bibliyografik bir veritabanıdır.
•130,000'in üzerinde tam metin kayıt içerir. Yılda 10,000 yeni kayıt eklenmektedir.
•Yıllık olarak eklenen 7.000 derginin yanında kitaplar, kitap bölümleri, gri yayınlar, konferans bildirilerini de içerir.
 

Internet Archive

Internet Archive

Ücretsiz ve herkese açık erişilebilinir bir çevrimiçi dijital kütüphanedir. World Wide Web'in bir arşivini içermektedir.  

IEEE

Ieee

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Instute of Electrical Engineers (IEE) organizasyonlarına ait 1950 yılından bu yana yayınlanmış olan bütün süreli yayın ve konferans bildirilerini tam metin olarak kapsar.  

OVID-LWW

Ovid

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL tarafından sağlanan Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir.Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.  

Scopus

Scopus

Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan,
hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi
bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır.
ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.

GuideScopus Kullanım Kılavuzu

SpringerLink

Springerlink

Temel bilimler sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp ve yaşam bilimleri konularını içeren tam metin dergi koleksiyonudur. ayrıntılı bilgi..kullanım kılavuzu..  

CABI InvasiveSpeciesCompendium

Cabi Invasivespeciescompendium

Biyoloji de istilacı türlerin yönetilmesi ve ekonomik olarak değerlendirmesiyle birlikte tam ve özgürce erişilebilir olmasıyla çalışmalarınızı desteklemek için tasarlanmıştır. En son CAB Abstract verilerine bağlantı sağlayan yenilikçi bir web platformudur. Veritabanı her geçen gün büyüyen 1,900 ‘ün üzerinde istilacı tür hakkında formlar içerikler görüntüler ve dağılım haritaları içerir.  

ChemSpider

Chemspider

28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkanı sunmaktadır.  
DOAB (Directory of Open Access Books)Doab Directory Of Open Access Books DOAB, 35 yayınevinden 1255 akademik kitaba , 139 yayıncıdan 4257 hakemli kitaba erişim ücretsiz sağlamaktadır.  

DOAJ (Directory of Open Access Journals)

Doaj Directory Of Open Access Journals

11275 dergi ve 2199730 makalenin bulunduğu en önemli açık erişim platformlarından biridir. Sitenin ara yüzü Türkçe’ye çevrilmiştir.  

GreenFILE

Greenfile

Kütüphanemiz tarafından erişime açılmış olan tüm veri tabanlarını tek bir ara yüz üzerinden taranmasına olanak sağlamaktadır.  

Hindawi

Hindawi

Fenbilimleri, matematik, fizik, klimya biyoloji, istatistik vb. birçok konuyu bünyesinde bulunduran 467 hakemli  e dergiye açık erişimle erişilebilmektedir  

Mendeley

Mendeley

Mendeley sizlerin araştırmalarınızı düzenlemeye, diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır. Introduction to Mendeley
Mendeley Kullanım Kılavuzu

 Emerald eDergi ve eKitap Serileri

Premier koleksiyonunda 305 dergi bulunmaktadır. Konular; İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, strateji, muhasebe, finans, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, bilgi yönetimi, operasyonlar, lojistik, kalite, kamu yönetimi, çevre yönetimi, eğitim, sağlık ve sosyal bakım, turizm konularını içermektedir. Konuya göre dergi listeleri bu adreste bulunabilir  

Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı (TURKOMP)

Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı Turkomp

TürKomp’ta 500’den fazla gıdaya ait 100 bileşen için yaklaşık 63.000 veri bulunmaktadır.

Veri tabanı üzerinden gıdaların enerji ve besin değerlerine ulaşabilir, aramalarınızı “gıdaya”, “bileşene” ve “beslenmeye” göre yapabilir, bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz. Ayrıca iki farklı besinin besin değerleri açısından karşılaştırılması mümkündür.

 

Newspaper

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

İçerik: 1,200+ tam metin gazete 130 haber bülteninden haberler 67 milyona yakın tam metin makale

 
MASTER

MasterFILE Complete

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynaklarıbarındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

 

 
Applied

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.