The Cochrane Library Deneme Erişimi


The Cochrane Library ile ilgili görsel sonucu

Kullanıcılarımızın dikkatine;

Bilimsel araştırmaları akademik içeriğiyle destekleyen Wiley yayınevinin hazırlamış olduğu, Wiley Online Library; kitap, makale, ansiklopedi, bilimsel yayın ve dergi gibi farklı türdeki dijital yayınlara tam erişim ve bunları indirme hakkı sağlayan akademik içerikli dijital bir kütüphanedir. Wiley’nin araştırmacılara sunduğu en önemli kaynaklardan biri olan “Cochrane Library”e deneme erişimi başlamış bulunmaktadır.

Cochrane Library Nedir?

Cochrane Library kanıta dayalı araştırmaları içeren tıp alanındaki veri tabanlarından oluşmaktadır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri ve kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. 130 ülkeden alanında lider ve saygıdeğer 37.000 araştırmacının klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmelerini içeren Cochrane Library’de;

 

  • 939.580 deneyler veri kaydı,
  • 9.389 Cochrane sistematik incelemesi,
  • 36.795 eleştiri incelemeleri özetlerinin veri tabanı,
  • 15.764 metodoloji kaydı,
  • 16.174 sağlık teknolojisi değerlendirme veri tabanı,
  • 15.015 NHS ekonomik inceleme veri tabanı,
  • 78 Cochrane işbirliği hakkında bilgiler,
  • 113 Cochrane Editoryal bilgiler, bulunmaktadır.

Cochrane Library’den sağlıkla ilgili kararlar alırken kaliteli bilgiler kullanmak isteyen herkes yararlanabilir. Ancak Cochrane sağlık kanıtları, özellikle doktorlar, hemşireler, araştırmacılar ve fon kuruluşları için sağlıkla ilgili bilgi artırıcı çalışmalar ve daha iyi kararlar alabilmeyi sağlayan güçlü bir kaynaktır.

Cochrane Library Veri tabanları:

- Cochrane Database of Systematic Reviews (CDSR) 

Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL) 

Cochrane Methodology Register (CMR) 

About The Cochrane Collaboration

- Cochrane Clinical Answers (CCA)

Kütüphanemizin Cochrane Library veri tabanları deneme erişimi 17 Haziran 2018 tarihine kadar devam edecektir. Tüm öğrencilerimiz ve araştırmacılarımızı bu deneme süresi boyunca söz konusu veri tabanlarını kullanmaya davet eder, başarılı çalışmalar dileriz.

Daha fazla bilgi edinmek için http://www.cochranelibrary.com/ ve  http://onlinelibrary.wiley.com/ sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.