Veritabanları ile İlgili Yasal Uyarı !

Değerli Kullanıcılarımız,
Amasya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, yayıncı ve firmalarla yaptığı lisans anlaşmaları ile bazı elektronik veritabanı ve dergi paketlerine abone olmuştur. Bunun yanında, abone olmadığımız diğer elektronik kaynaklar da verilen deneme süreleri içerisinde kurumumuz çalışanlarının kullanımına sunulmaktadır. Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, veritabanlarının Amasya Üniversitesi’ne geçici bir süre için veya tamamen kapatılmasına yol açabilir. Bu tür problemleri engellemek için aşağıda belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.
İZİN VERİLENLER
-Belirli sayıda basılı veya elektronik kopya alınabilir.
-Kendi bilgi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabilirsiniz. (Örneğin, araştırmanızda veya dersinizde)
-Veri tabanlarından aldığınız bilgiyi kampüs içerisinde personel ve öğrencilerle paylaşabilirsiniz.

İZİN VERİLMEYENLER
-Veri tabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar- kullanarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması
-Veri tabanının satılması, içeriğinin dağıtılması
-Veri tabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması, veri tabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması
-Veri tabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

TÜBİTAK EKUAL Kullanım Hakları Sözleşmesi
Abone olunan elektronik kaynaklara erişim, imzalanan lisans anlaşmaları gereği IP kontrollü olarak sağlanmaktadır, kampüs dışından da erişim için tıklayınız..

  VERİ TABANLARI İÇERİK DOKÜMANLAR
 

 

Hiperkitap _logo _200x 32

Hukuk’tan Sağlık Bilimlerine, Ekonomiden Dil ve Edebiyata, Mimarlıktan Mühendislik, Bilgisayar, Tasarım, Teknik Bilimlere 28 temel konu başlığında 23.900 den fazla Türkçe EKitap, Türkiye’nin İlk ve Tek Türkçe İçerikli Online Kütüphanesi Hiperkitap’ta Akademik bilgiye kolay ve hızlı erişim için gerekli olan etkin araştırma yöntem ve stratejilerine sahip Hiperkitap Dijital Kütüphanesinde araştır, keşfet, paylaş.

 

Konu Dağılımı

Broşür

Hiperkitap Bilgisayarlar için Kullanım Klavuzu

Hiperkitap Mobil Kullanım Klavuzu 

Uptodate

 UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında,6300’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir.  UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır.  Uzmanlık alanları: Temel Bakım ve Dahiliye - Kardiyovaskuler Tıp -Endokronoloji ve Diyabet -Aile Hekimliği  - Genel Cerrahi -Çocuk Hastalıkları-Gastroenteroloji ve Hepatoloji- Geriatri  - Hospital Medicine - Hematoloji - Bulaşıcı Hastalıklar - Nefroloji ve Hipertansiyon - Noroloji -Doğum,Jinekoloji ve Kadın Sağlığı-  Onkoloji -  Akciğer, Yoğun Bakım ve Uyku Bozuklukları  -  Romatoloji - Alerji ve Bağışıklık -  Acil Tıp - Psikiyatri - Dermatoloji- Palyatif Bakım, Spor Hekimliği, Anesteziyoloji

 Uptodate erişim adresi : www.uptodate.com/online

UpToDate® Anywhere Kayıt/Mobil Erişim Kılavuzu

Genel Bilgi

 

Turcademy _logo _1920-1080_300x 169

Turcademy içeriğinde ders/ akademik kitapların bulunduğu Türkçe içerikli akademik bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk, Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ege Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi ve Pegem Akademi Yayıncılığa ait 6000+ kaynak bulunmaktadır.

 Erişim Adresi:  www.turcademy.com

 

 

Ayeum _son -1_200x 60

Sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma araştırma yöntemlerinin online dersler  yoluyla verildiği bir araştırma merkezidir.Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler, araştırmacılar ve kamu kurumlarındaki uzmanlara araştırma yöntemlerinde kullanılan yazılımları ve yöntemleri ayrıntılı bir şekilde anlatmayı amaçlamaktadır. AYEUM bünyesinde  birçok araştırma yöntemi ve bunlar ile ilgili yazılımlar mevcuttur.

Erişim Linki : www.ayeum.com

 

 

 

Idealoline _154x 50

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 837 Süreli Yayın
 • 13.000+ Arşiv Sayısı
 • 105.000+ Tam Metin Makale

 

Erişim adresi: http://www.idealonline.com.tr/

 

  Vidobu _240x 106

           (Video Eğitim Veritabanı)

 

Vidobu profesyonel iş hayatınızda, kişisel gelişiminizde, iş becerilerinizi arttırmakta, yazılım, çoklu ortam uygulamaları ve yaratıcılık konularında yardımcı olan geniş içerikli bir online video eğitim kütüphanesidir. 7/24 sınırsız erişim sağlayabileceğiniz Vidobu platformu ile becerilerinizi geliştirmek artık çok kolay.

71 uzman, 12.509 video eğitim, 70.450+ kullanıcı, 760 eğitim seti. 2013: Mynet’e katıldı. 

Vidobu kütüphanesinde yer alan eğitim kategorileri Güzel Sanatlar, Mimarlık, Mühendislik, Hukuk, İktisat, İletişim, İşletme fakültelerine özel içerikler...

Diğer yandan Off Campus özelliğini aktif ederek, öğrencilerimizin kampüs alanı dışından da üniversite mailleri aracılığı ile Video Kütüphanemize erişimleri sağlanıyor.

 

Erişim Linki : www.vidobu.com 

 

Off Campus : https://www.vidobu.com/edu/  

 

            Lexiq _150x 150

 

LexiQamus, Osmanlıca el yazması metinlerde okunması zor olan kelimelerin tesbit edilebilen harflerini ve okunamayan kısımlarını esas alır. Akabinde ise veritabanındaki on dokuz klasik sözlükte bu aramanın şartlarını sağlayan kelime ve kelime öbeklerini bulur ve listeler. Böylece, özellikle ilk harfleri tesbit edilemeyen kelimelerin okunabilmesi çoğu zaman imkansızken, LexiQamusaracılığıyla aynı kelimeler süratle çözülür.

 Erişim Linki : https://www.lexiqamus.com

 

        Index (1)

MathSciNet, American Mathematical Society tarafından üretilen ve içerisinde makalenin özeti ve değerlendirmesi bulunan matematik konusundaki en önemli veri tabanıdır. 1940 yılından günümüze kadar matematik ve ilgili konularda yapılmış yayınlar ile yayınlara ait eleştiri, atıf, bibliyografik bilgi ve özet vermektedir.

MathSciNet, yaklaşık olarak 1799 adet güncel dergi, konferanslar, araştırma raporları ve kitapları içermektedir. MathSciNet'de orjinal makaleye bağlantı, eleştiri yapan kişi ve yazar indekslenmiştir.


 Erişim adresi : 

 https://mathscinet.ams.org/mathscinet

 

 

 sobiad ile ilgili görsel sonucu

 

SOBİAD, Türkiye merkezli 360 dergide yayınlanan 100.700 makalenin yer aldığı ve 2.036.154 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. SOBİAD aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin yer aldığı milli bir indekstir. SOBİAD veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir. SOBİAD, hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır. Ayrıca üniversitelerin işbirliği içerisinde olduğu diğer üniversiteler, öğretim üyelerinin yayın yaptığı dergiler, birlikte yayın yaptığı akademisyenlerin bilgisi paylaşılmaktadır.


 Erişim linkihttp://atif.sobiad.com/
 

ıgı global ile ilgili görsel sonucu

IGI Global yayinevince 2000-2019 tarihleri arasında basılmış 4,500 bilimsel e-kitap ve 185+ akademik dergi kütüphanemiz tarafından tam metin erişimine açılmıştır.

Konular: TIP, Eğitim, Teknoloji, Fen-Edebiyat, Sağlık Bilimleri, İktisadi-İdari Bilimler

IGI Global yayınevi'nin 4,509 bilimsel e-kitabi ve 209 dergisi tam metin (full text) erişime açılmıştır. Dergiler ve kitaplar Web of Science, Scopus, Compendex gibi prestijli endekslerde dizinlenmiştir. 200 farklı konu alanında kitap bölümleri ve makaleler taranabilmektedir.  

 Erişim adresi: http://www.igi-global.com/gateway
  scifinder ile ilgili görsel sonucu

SCIFINDER hakkında özet bilgi:
SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Eczacılık, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır.
SciFinder Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür. Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

 

https://scifinder.cas.org

 

  JSTOR Archive Journal Content ile ilgili görsel sonucu

JSTOR Archive Journal Content veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye erişim sağlanabilmektedir.

 

Erişim adresi: http://www.jstor.org/

 

        wiley online library ile ilgili görsel sonucu

Wiley dergileri hakkında:

 • 1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation  Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
 • 363 Wiley dergisi kendi alanında en iyi ilk 10 dergi arasındadır.
 • 26 Wiley dergisi 2016 yılında en başarılı dergi sıralamasında 1. sıraya yükselmiştir.
 • 142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
 • 784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
 • Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden geldiğini göstermektedir.
 • Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.
 • CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.

Erişim adresi: http://onlinelibrary.wiley.com/browse/publications?type=journal&activeLetter=

 

 

 

 

Indir (2)

 

Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ile, ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir.

Amerikan Kongre Kütüphanesi resmi tez deposu olan ProQuest Dissertations and Theses Global, başka herhangi bir biçimde yayınlanmamış önemli birincil araştırmalara erişim sunar.

Araştırmacılar, 2015 Charleston Danışman Okuyucuların Seçimi Ödülleri'nde En İyi Arayüz ödülü alan ProQuest Dissertations and Theses Global platformundan ihtiyaç duyabilecekleri her disiplinde yayımlanan master ve doktora tezlerine erişebilirler. Kullanıcıların ara yüzü Türkçe olarak kullanması mümkündür.

18. yüzyıla kadar uzanan bu veri tabanı, 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir.  

Ayrıca kullanıcılar ve üniversiteler  yayımlanan tezleri dilerlerse, ETD (Electronic Theses and Dissertations) platformuna yükleyip, onay sürecinden geçtikten sonra, çalışmaların tüm dünyada görünür olmasını sağlayabilmektedir.

Veri Tabanı Erişim linki:

https://search.proquest.com/pqdtglobal/

Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

https://proquest.libguides.com/pqdttr

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text  

(PQDT Global FT)

 

EBSCO eBook Subscription Collection

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 500.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO E-kitap Koleksiyonu hem sayı hem de içerik bakımından dünyadaki en geniş kapsamlı disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. 

Erişim linki: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000xtr

İçerik

 

Online Library - SAN BEDA UNIVERSITY

Tam Metin Veri Tabanları

Bibliyografik Veri Tabanları

Kanıta Dayalı, Klinik Araç

Academic Search Ultimate

Business Source Ultimate

Central & Eastern European Academic Source

ERIC

MasterFILE Complete

MasterFILE Reference eBook Collection

Newspaper Source Plus

OpenDissertations

Regional Business News

The Belt and Road Initiative Reference Source

TR Dizin

Applied Science & Business Periodicals Retrospective

Applied Science & Technology Index Retrospective

Art Index Retrospective

Business Periodicals Index Retrospective

Education Index Retrospective

European Views of the Americas: 1493 to 1750

GreenFILE

Humanities & Social Sciences Index Retrospective

Library, Information Science & Technology Abstracts

MEDLINE

Newswires

Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983

Teacher Reference Center

Web News

DynaMed

 

Academic Search Ultimate (Tüm Disiplinler): Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=asn

Business Source Ultimate (İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Yönetim, Muhasebe, Yönetim Bilgi Sistemleri): İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=bsu

Central & Eastern European Academic Source (Tüm Disiplinler): Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e5h

ERIC (Eğitim Bilimleri): ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=eric

MasterFILE Complete (Genel İlgi Alanları, Popüler Yayınlar): Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=f6h

MasterFILE Reference eBook Collection (eKitaplar): MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e864sww

Newspaper Source Plus (Haber Kaynakları): Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. 

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=n5h

Open Dissertations (Tezler): 1,200,000’den fazla doktora tezini tam metin olarak içerir.Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ddu

Regional Business News (Yerel Haberler): Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=bwh

The Belt and Road Initiative Reference Source (Tüm Alanlar): “Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=obo

TR Dizin (Tüm Alanlar): TR Dizin,araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir. 

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=uvt

Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson) (Uygulamalı Bilimler, İşletme, İşletme Yönetimi): 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir.Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=asb

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson) (Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji): Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 

Erişim:http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ast

 

 

Art Index Retrospective (H.W. Wilson) (Sanat): Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=air

Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 (H.W. Wilson) (İş ve İşletme): İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır. 

Erişimhttp://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=bpr

 Education Index Retrospective: 1929 – 1983 (Eğitim Bilimleri): Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar.Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. 

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=eir

European Views of the Americas: 1493-1750: John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içerir.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=hev

GreenFILE (Çevre): Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker.

13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=8gh

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=hsr

Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA) (Kütüphanecilik, Bilgi ve Belge Yönetimi): 1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=lxh

Newswires: EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=nsm

PubMed İndeksi: MEDLINE (Tıp, Sağlık Bilimleri, Biyomedikal, Genetik, Kimya, Biyoloji): Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar. 

MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir. 

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=cmedm

Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983: Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ssr

Teacher Reference Center: Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=trh

Web News: EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=nmr

DynaMed: Kanıta Dayalı, Hasta Başı Bakım Aracı: Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur.

Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=dynamed

Mobil cihazlar ile her zaman ve her yerden, hem de internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın DynaMed’e erişim sağlanabilmetedir. Mobil uygulamayı yükleme ve yetkilendirme adımlari için TIKLAYINIZ...

 

Nature Journals All veri tabanı ile ilgili görsel sonucu

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir.

Nature + Nature Methods + Nature Protocols (46 dergi): 2007 yılından günümüze erişim sağlanacaktır. Abonelik yılı ve bir önceki yıla sürekli erişim hakkı olacaktır.
Palgrave Macmillan Journals (47 dergi)1997'den günümüze erişim sağlanacaktır. Abonelik yıllarına sürekli erişim hakkı olacaktır.
Academic Journals (40 dergi): 1997'den günümüze erişim sağlanacaktır. Abonelik yıllarına sürekli erişim hakkı olacaktır.

Academic Journals All, Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın  koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.

 

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.

Erişim adresi : https://www.nature.com/

Nature Journals Dergi Listesi 

Academic Journals Dergi Listesi 

Palgrave Macmillan Dergi Listesi 

Kullanım Kılavuzu

 


Science Direct

 

Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili dergilere tam metin erişim olanağı sağlar. ScienceDirect Kullanım Kılavuzu (Eng)
ScienceDirect Kullanım Kılavuzu (Tr)
 

 

Tbody2

T&F çevre bilimlerinden güzel sanatlara, bilgisayar bilimlerinden mühendisliğe kadar birçok bilimsel konu alanında ayrıntılı içeriğe sahiptir.  Erişim adresi: https://www.tandfonline.com/
 

web of science ile ilgili görsel sonucu

1980'den günümüze makalelerin, 1990'dan günümüze bildirilerin, 2005'ten günümüze kitapların bibliyografik bilgilerini, yararlanılan kaynaklarını ve atıflarını listeler.

Erişiminiz kapsamında olan Indeksler;

 Dergi Indeksleri

Science Citation Index Expanded (SCIE):

    Tıp, doğal ve uygulamalı bilimler

 Social Sciences Citation Index (SSCI):

    Sosyal bilimler

 Arts and Humanities Citation Index (AHCI):

    Sanat ve insani bilimler

 Emerging Sources Citation Index (ESCI):

    Tüm disiplinler

 Kitap Indeksleri

Book Citation Index (BKCI):

   Tüm disiplinler

Konferans Bildirileri

  Conference Proceedings Citation Index (CPCI)

 Veritabanı ile ilgili eğitim dosyaları..

Erişim Adresi: http://webofknowledge.com

Web of Science Hakkında (TR)

Kullanım Kılavuzu (TR)

Web Of Science (APIs)

 

 

 pubmed ile ilgili görsel sonucu

Tıp ve Sağlık Bilimleri için temel danışma kaynağıdır.  Erişim adresi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
 

 

Indir (3)

Ücretsiz ve herkese açık erişilebilinir bir çevrimiçi dijital kütüphanedir. World Wide Web'in bir arşivini içermektedir.  Erişim adresi: https://archive.org/
 

 

Ieee _blue

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Instute of Electrical Engineers (IEE) organizasyonlarına ait 1950 yılından bu yana yayınlanmış olan bütün süreli yayın ve konferans bildirilerini tam metin olarak kapsar.  Erişim adresi için tıklayınız.
 

 

Fl Awk Pm1

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL aracılığıyla Lippincott (LWW) Total Access veritabanı ve arşivine erişim sağlanmaktadır. Lippincott Williams & Wilkins (LWW) Total Access veritabanı, tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir. Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.

 Dergi Listesi

OVID-LWW

Erişim adresi: http://ovidsp.ovid.com/autologin.cgi

 

 

Indir (4)

Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan,
hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi
bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır.
ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.


GuideScopus Kullanım Kılavuzu

Erişim adresi için tıklayınız.

 

 

Unnamed

Temel bilimler sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp ve yaşam bilimleri konularını içeren tam metin dergi koleksiyonudur.

Kullanım Kılavuzu(Tr)
Eğitici Videolar ve Dokümanlar
Yazarlar için
Makale Yazım Kuralları
Manuscript Hazırlama Rehberi

Erişim Adresi: https://link.springer.com/

  R 5S4SA

 

Biyoloji de istilacı türlerin yönetilmesi ve ekonomik olarak değerlendirmesiyle birlikte tam ve özgürce erişilebilir olmasıyla çalışmalarınızı desteklemek için tasarlanmıştır. En son CAB Abstract verilerine bağlantı sağlayan yenilikçi bir web platformudur. Veritabanı her geçen gün büyüyen 1,900 ‘ün üzerinde istilacı tür hakkında formlar içerikler görüntüler ve dağılım haritaları içerir.  Erişim adresi: https://www.cabdirect.org/
 

 

Chem Spider -logo -530x 235

28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkanı sunmaktadır.  Erişim adresi: http://www.chemspider.com/
  Indir (5) DOAB, 35 yayınevinden 1255 akademik kitaba , 139 yayıncıdan 4257 hakemli kitaba erişim ücretsiz sağlamaktadır.  Erişim adresi: https://www.doabooks.org/
 

 

Doaj2

11275 dergi ve 2199730 makalenin bulunduğu en önemli açık erişim platformlarından biridir. Sitenin ara yüzü Türkçe’ye çevrilmiştir.  Erişim adresi: https://doaj.org/
 

 

Hindawi -logo -vector

Fenbilimleri, matematik, fizik, klimya biyoloji, istatistik vb. birçok konuyu bünyesinde bulunduran 467 hakemli  e dergiye açık erişimle erişilebilmektedir  Erişim adresi: https://www.hindawi.com/
 

 

Mendeley _Logo _Vertical

Mendeley sizlerin araştırmalarınızı düzenlemeye, diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.


Mendeley Kullanım Kılavuzu

Erişim adresi için tıklayınız.

 

 DDD (2)

 

Premier koleksiyonunda 305 dergi bulunmaktadır. Konular; İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, strateji, muhasebe, finans, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, bilgi yönetimi, operasyonlar, lojistik, kalite, kamu yönetimi, çevre yönetimi, eğitim, sağlık ve sosyal bakım, turizm konularını içermektedir. Konuya göre dergi listeleri bu adreste bulunabilir

For Authors

For Students

Full List of Journals

Erişim adresi:https://www.emerald.com/insight/ 

 

 

                 ÜÜÜ

    Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı (TURKOMP)

TürKomp’ta 500’den fazla gıdaya ait 100 bileşen için yaklaşık 63.000 veri bulunmaktadır.

Veri tabanı üzerinden gıdaların enerji ve besin değerlerine ulaşabilir, aramalarınızı “gıdaya”, “bileşene” ve “beslenmeye” göre yapabilir, bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz. Ayrıca iki farklı besinin besin değerleri açısından karşılaştırılması mümkündür.

 Erişim adresi: http://www.turkomp.gov.tr/