ÖNEMLİ UYARI!

Kütüphanemizin sizlere sunmuş olduğu veri tabanlarına ANKOS, EKUAL ve Yayıncılar ile yapılan ortak lisans anlaşmaları kapsamında erişmektesiniz . Amasya Üniversitesi Kütüphanesi’nin elektronik kaynaklar için yaptığı lisans anlaşmaları bu kaynakların kullanımı ile ilgili kuralları da içermektedir. Bu kuralların ihlali, aboneliğimizin askıya alınması, kaynaklara erişimimizin bir süre engellenmesi ya da anlaşmamızın iptal edilmesi ile sonuçlanabilir. Üniversitemizin böylesi önemli bir olay yaşamaması ve bilimsel araştırmalarımızın sekteye uğramaması için veri tabanlarından sistematik olarak çok sayıda kopyalama, çıktı alma veya indirme işlemleri yapılmaması ya da elektronik kaynakların üçüncü şahıslarla paylaşılmaması, ticari amaçlarla kullanılmaması gerekmektedir.

Abone veri tabanlarından Amasya Üniversitesi öğrencileri, akademik ve idari personeli yararlanabilir.

Kütüphane, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda ihtiyaç duyulan veri tabanlarına abone olmaktadır. Veri tabanları kampüs içinden doğrudan, kampüs dışından ise vekil sunucu (VPN/Vetis) üzerinden 7/24 kullanılabilmektedir.

       

 •  
  AYEUM  Tür :  Uzaktan Eğitim Platformu
  Konu : Çok Disiplinli
  İçerik : Sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim verilen akademik bir eğitim platformudur. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler, araştırmacılar ve kamu kurumlarındaki uzmanlara araştırma yöntemlerinde kullanılan yazılımları ve yöntemleri ayrıntılı bir şekilde anlatmayı amaçlamaktadır.
  Abonelik Durumu :  Abone
 •  
  AKAGEV  Tür :  Uzaktan Eğitim Platformu
  Konu : Çok Disiplinli
  İçerik : Akademik Gelişim ve Eğitim Veritabanı (AKAGEV) üniversite öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarını online ve interaktif bir ortamda sağlamak amacıyla kurulmuş bir veri tabanıdır. Bilgisayar yazılımlarını, kişisel ve akademik gelişim eğitimlerini en az doktora derecesine sahip alan uzmanlarıyla ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır. AKEGEV platformunda yer alan online-interaktif video dersler, ilgili derslere ait eğitici materyaller ile desteklenmektedir.Kullanıcılar tablet veya telefonlarından 7 gün 24 saat kesintisiz derslere ulaşabilirler
  Abonelik Durumu :  Abone
 •  
  Akademik TV  Tür :  Video Veritabanı
  Konu : Akademik TV’de, Türkiye’de gerçekleştirilen onlarca akademik sempozyuma ait akademik bildirilerin video sunum halleri yer almaktadır.
  İçerik : Kullanıcılar sistemde yer alan videoları izleyebileceği gibi sisteme ücretsiz kayıt olup video yüklemesi de yapabilirler.

  Yüzlerce konu başlığında yayımlanmış binlerce videoyu bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca eğitmenler tarafından oluşturulmuş, farklı konu başlıklarında yayımlanmış kurslar Akademik TV’de yer almaktadır. Bu kapsamda üniversite öğrencileri ve akademisyenler kurumlarının internet ağından giriş yaparak sistemi kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra kurumsal e-posta adresleri ile sisteme kayıt sağladıklarında kurumlarının internet ağına gerek kalmadan da sistemi kullanabilmektedir. 

  Broşür
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  Bookcites (Atıf Dizini)  Tür :  Atıf Veritabanı
  Konu :
  İçerik : Bookcites Atıf Dizini Hakkında: Bookcites, Kolay arayüze ve birden fazla arama seçeneğine sahiptir. Sadece atıf değil bașlık ve yazarda da arama yapılabilmektedir. Kurumlara özel hazırlanmıș olan panelde kurumsal atıf sayısı, okuma ve indirme sayıları gibi gelișmiș istatistikler detaylı olarak sunulmaktadır.

  Bookcites’da;

  *  350 + yayınevi bulunmaktadır.
  *  35.000 +  Yayınevi kitabı bulunmaktadır.
  *  2200 +  Tam metin bildiri kitabı bulunmaktadır.
  * 90.000 + Tam metin bildirisi bulunmaktadır.
  * 4 Milyon + atıf bulunmaktadır.
  *  yayınevi , kitap ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

  Hangi özellikler mevcuttur?

  Bookcites Atıf Dizini, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

  • Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
  • Her makale için yazar, yayınevi, yıl gibi bilgiler arama sonucundan kitaba tıklanarak erişilebilir, kaynakçaları indirilebilir.
  • Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.
  • Kurumsal kullanım sayısı ve kitap indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.
  • https://bookcites.com/ mobil cihaz uyumlu bir hizmettir.

  Kurum dışı erişim olanakları sağlanmaktadır.


  Abonelik Durumu :  ABONE
 •  
  HiperKİtap  Tür :  e-Kitap
  Konu : Türkçe İçerikli Online Kütüphane
  İçerik : Hiperkitap erişimiyle birlikte tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe 28 farklı konu başlığında 400 yayınevinin sağlamış olduğu 26000 den fazla Türkçe kitaba erişim hakkınız bulunuyor. Hiperkitap veri tabanını ayrıca  EDS de taranabilmektedir
  Abonelik Durumu :  Deneme
 •  
  IGI Global  Tür :  e-Kitap Veri Tabanı
  Konu : TIP, Eğitim, Teknoloji, Fen-Edebiyat, Sağlık Bilimleri, İktisadi-İdari Bilimler.
  İçerik : 

  IGI Global yayınevince 2000-2020 tarihleri arasında basılmış 5,775 bilimsel e-kitap ve 232+ akademik dergi kütüphanemiz tarafından tam metin erişimine açılmıştır.

  Dergiler ve kitaplar Web of Science, Scopus, Compendex gibi prestijli endekslerde dizinlenmiştir. 200 farklı konu alanında kitap bölümleri ve makaleler taranabilmektedir.

  IGI Global dergilerinin %1'den az bir kısmı açık erişimdir. Açık erişim makaleler daha fazla atıf alabilmektedir. Amasya Üniversitesi'nden 15/12/2021'a kadar IGI Global dergilerinde kabul edilip yayınlanacak ilk 3 makale için makale basına $1500 olan açık erişim makale ücreti alınmayacaktır. Açık erişim olmayan makale basımı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

  Türkiye'den IGI Global'de kitap bölümü ya da makale yayınlamış 1500'un üzerinde akademik yazar bulunmaktadır.
  Abonelik Durumu :  Satın

 •  
  İdealonline  Tür :  Dergi – Makale Veri Tabanı
  Konu : 1.000+ Akademik/Popüler Süreli Yayın 155.000+ Tam Metin Makale 17.000+ Arşiv Sayısı
  İçerik : Arkeoloji, Astronomi & Uzay, Bilgisayar & İnternet, Bilim – Teknoloji, Coğrafya, çevre, Dil & Edebiyat, Eğitim, Ekonomi ve Finans, Felsefe, Fen Bilimleri, Gıda, Hukuk, İlahiyat, İletişim, İstatistik, Kamu Yönetimi, Kişisel Gelişim, Kültür & Sanat, Matematik, Mimarlık & Tasarım, Muhasebe & Vergi, Mühendislik, Psikoloji, Sağlık Hizmetleri, Satış & Pazarlama, Siyasal Bilimler, Sosyal Politikalar, Sosyoloji, Spor & Eğlence, Tarih, Tekstil, Tıp, Turizm, Yönetim

   
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  Kelime.com  Tür : 
  Konu : Onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri çözümlemeye yarayan bir sözlükler veritabanıdır.
  İçerik : Kelime.com Ne Yapar?

  * Arama: Kelime.com ile onlarca sözlük içerisinde kelime, tamlama, kalıp, atasözü, deyim, kişi, eser, olay ve yer adlarını arayıp bulabilirsiniz. Bulunan maddenin hangi dil, tür, sınıf, biçim ve cinsiyete girdiğini ve veritabanında kayıtlı hangi sözlükte ne anlama geldiğini, aradığınız kelimenin hangi tamlama, kalıp, deyim ve atasözü içinde yer aldığını görebilirsiniz. Ayrıca aranan kelimenin hangi madde-başının anlam kısmında geçtiğini ve hangi sözlükte yer aldığını örnek cümlelerle öğrenebilirsiniz.

  * Çözümleyici: İlgilendiğiniz doküman ve metinlerde bulunan kelimelerin yıpranma, silinme, yırtılma veya farklı sebeplerden dolayı okunamaması durumunda joker karakterler yardımıyla aradığınız kelimeye en yakın sonuçları listelemenize yardımcı olur. Ayrıca hangi sözlükte ne anlama geldiğini görebilirsiniz. 

   Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

  • Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme.
  • 10 dile ait yüzbinlerce veri hücresi içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma.
  • Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve atasözlerini listeleme.
  • Aranılan kelimenin hangi maddenin anlamında geçtiğini ve örnek cümlelerde görme.
  • Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme.
  • Çözümleyicinin bulduğu sonuçların detayına görüntüleyebilme.

  Kayıt ve Giriş Hakkında

  (Kurum ağı ile internete bağlı olmayıp uzaktan erişim sağlayanlar için adım adım üyelik oluşturma)

  1- Web sitesi anasayfasında (https://kelime.com) yer alan “üye ol” butonuna tıklayınız.

  2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum mailinizi yazınız.)

  3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

  4- “Kayıt” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

  5- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

  ----------

  1- Anasayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

  2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

  3- Son olarak “Giriş” butonuna tıklayınız. Keyifli araştırmalar dileriz.

  Veritabanında bulunan sözlükler:

  • Türkçe: Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, Akvaryum Türkçe Sözlük, TDK – 1945 (Çok Yakında).
  • İngilizce: Genel İngilizce Sözlüğü, Tomurcuk İngilizce Sözlük, İngilizce Türkçe Büyük Sözlük (Çok Yakında).
  • Osmanlıca: Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı.
  • Arapça: Genel Arapça Sözlüğü, Ahteri-yi Kebir.
  • Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Hazine-i Lügat (Çok Yakında), Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc). Kamus-i Fransevi.

  Abonelik Durumu :  ABONE
 •  
  KURUMSAL ONLİNE DİL YÖNETİM SİSTEMLERİ  Tür :  Dil Eğitimi Veritabanı
  Konu :
  İçerik : KODSİS Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi- DİLMER ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi- DPUSEM tarafından geliştirilen ve sürekli güncellenen bir veri tabanıdır.

  İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça dil eğitimlerinin yanı sıra Mesleki Dil Eğitimleri ve Eğitmen Eğitimlerine yönelik olan veri tabanı içeriklerinin yanı sıra görsel ve işitsel kaynakların yanı sıra çevrim içi, çevrim dışı deneme sınavlarını ve ders anlatımlarını da içermektedir.
  Abonelik Durumu :  
 •  
  Lehçediz  Tür :  Tanıklı Türkçe Sözlük
  Konu : Türk Edebiyatının tüm tarihsel ve çağdaş metinleri; Türk Dünyası Edebiyatlarının önemli metinleri üzerinde veriler sunan kapsamlı bir veri tabanıdır.
  İçerik : LEHÇEDİZ Projesi, Türk Edebiyatının tüm tarihsel ve çağdaş metinleri; Türk Dünyası Edebiyatlarının önemli metinleri üzerinde veriler sunan kapsamlı bir veri tabanıdır. İçerisinde yer alan tüm metinlerin her bir kelimesi ayrı ayrı anlamlandırılmış ve gruplandırılmıştır. Artık kalın sözlükleri taşımadan; bilimsel araştırmalar için binlerce sayfa çevirmeden saniyeler araştırmalar sonuçlandırılmaktadır. Sadece internet erişimi olan bir cihaz ile bilimsel bir kitap veya makale için binlerce veri elde edebilebilmektedir. Tarih ,Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Çağdaş Türk Lehçeleri, Kütüphanecilik vb. bölümler ve metinler üzerinde araştırma ihtiyacı olan tüm bölümler için ideal ve TEK kaynaktır. LEHÇEDİZ Projesi araştırmacılar için önemli bir durak olmuştur. Proje üzerinden ülkemizin birçok üniversitesinden Yüksek Lisans, Doktora tezi yapılmış; bildiriler sunulmuş; makaleler hazırlanmıştır.

  Broşür
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  LİBDİS (Library Discovery Database Services)  Tür : 
  Konu : Libdis akademisyen ve araştırmacıların akademik yayın ihtiyaçları için özelleştirilmiş koleksiyonlar sunan bir akademik veri tabanıdır. Belirli alanlarda seçkin tam metin yayınlardan oluşan koleksiyonlar ile araştırmacılarınıza eşsiz akademik kaynaklar sunabilirsiniz. Libdis’de her koleksiyon kendi için de 32 farklı disipline ayrılmış, meta verileri kontrol edilmiş, erişim uçları düzenlenmiş içeriklerden oluşur. Libdis kendi gelişmiş arayüzü ile hizmet verdiği gibi, kurumunuz da yer alan Piri Keşif Aracı ile bütünleşmiş çalışmaktadır.
  İçerik : 
  Piri Extended Presentation Collection (Full Text)
  Turkish Conference Proceedings (Full Text)
  Piri Extended Conference Collection (Full Text)

  Abonelik Durumu :  
 •  
  PoolText Report (Bilimsel Makalelerin Değerlendirilmesi)  Tür : 
  Konu : PoolText, bilimsel makalelerin yapısal bazda objektif değerlendirmesini yapan ve akademisyen ile araştırmacılar için bilimsel yayın süreçlerinin etkinliğini artıran, Ankara ve Boston merkezli, MIT VMS (Massachusetts Institute of Technology VMS) destekli bir teknoloji platformudur.
  İçerik : PoolText'in akademik makale analiz uygulaması olan PoolText Report servisi ile makaleniz için yapay zeka tabanlı İngilizce “Proofreading” servisine, benzerlik analizine ve makalenizdeki referans kullanımı ve yapısal bütünlüğe dair detaylı geribildirime erişebilirsiniz. PoolText Report servisine yüklenecek makaleler için herhangi bir bilimsel alan kıstı bulunmamaktadır.  

  PoolText Report; yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullanarak;

  -- Makalenizdeki İngilizce kullanımını akademik yazım odaklı kontol eder ve olası gramer, noktalama, imla hatalarına dair dakikalar içerisinde düzeltme önerileri oluşturur.
  -- Makalenizi, referanslar da dahil olmak üzere, 50'den  fazla yapısal noktada analiz eder ve iyileştirme tavsiyelerinde bulunur.

  -- Makalenizdeki olası yapısal sorunlardan kaynaklı zaman kayıplarının önüne geçmenizi sağlar ve hedeflediğiniz dergiden kabul alma ihtimalinizi artırır. 

  PoolText Report uygulamasını kullanmak üzere üyelik hesabı oluşturma ve rapor alımı için atılması gereken adımlarla birlikte PoolText Report'a dair detaylı bilgiye aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  TR - http://www.pooltext.com/landing/institution/amasya/tr

  ENG - http://www.pooltext.com/landing/institution/amasya/en

   
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  UpToDate  Tür :  Kanıta Dayalı
  Konu : Klinik Karar Desteği
  İçerik : 25 Uzmanlık alanında,6300’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir.

  Uzmanlık alanları: Temel Bakım ve Dahiliye - Kardiyovaskuler Tıp -Endokronoloji ve Diyabet -Aile Hekimliği  - Genel Cerrahi -Çocuk Hastalıkları-Gastroenteroloji ve Hepatoloji- Geriatri  - Hospital Medicine - Hematoloji - Bulaşıcı Hastalıklar - Nefroloji ve Hipertansiyon - Noroloji -Doğum,Jinekoloji ve Kadın Sağlığı-  Onkoloji -  Akciğer, Yoğun Bakım ve Uyku Bozuklukları  -  Romatoloji - Alerji ve Bağışıklık -  Acil Tıp - Psikiyatri - Dermatoloji- Palyatif Bakım, Spor Hekimliği, Anesteziyoloji
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  Sayısal Kitap:Türkçe Sayısal Kütüphane  Tür :  Türkçe e-kitap ve e-dergi platformu
  Konu : Kütüphane kullanıcıları, SAYISAL KİTAP platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile istediği kitabı bulabilir ve ücretsiz olarak okuyabilir. Kullanıcılar dilerlerse, seçtikleri kitaplardan kendi kitaplığını oluşturabilir ve okudukları kitaplar içerisinde arama ve işaretleme yapabilir. Kitapla ilgili not alma, atıf yapma, sosyal medyada bağlantı paylaşma gibi özellikleri kullanabilir.
  İçerik : 

  Yapı Kredi Yayınları’nın tüm e-kitapları, Anlatıcı, HR İnsan Kaynakları, Öykü Gazetesi, Sözcükler, Varlık Dergisi, Yapı Kredi 'nin Cogito ve Kitap-lık dergileri ile birlikte SAYISAL KiTAP aboneliğiniz kapsamında tüm kullanıcılarınıza açılmıştır. 

  Akbank Sanat Yayınları, ART Unlimited Sanat Dergisi, Bikepedia Dergisi, BRIQ Journal, İzmir Akdeniz Akademisi, Keçi Edebiyat, Kültürel Mirası Koruma Derneği, SineFilozofi Dergisi, Tema Vakfı ve Terakki Vakfı Okulları e-kitap ve e-dergileri de açık erişim olarak kullanıma sunulmuştur. 

  Broşür
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  Turcademy  Tür :  e-Kitap Veri Tabanı
  Konu : Çok Disiplinli
  İçerik : Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitim Yayınları, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi, Seçkin Kitabevi’ne ait 5.603’den Sosyal ve Beşeri Blimler bilimler 262 Doğa Bilimleri alanında Türkçe kitap elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır.
  Abonelik Durumu :  Abone
 •  
  Tümer ALTAŞ Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi  Tür :  Dil Eğitimi Veritabanı
  Konu : Tümer ALTAŞ Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS, YÖKDİL, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Tüm öğrenci ve akademik/idari personelimizin sınırsız kullanımına açılmıştır.
  İçerik : Yeni Kayıt olmak için:

  • edu.tr uzantılı e-posta adresinizle:
  • https://tumeraltas.com.tr adresine girerek
  • “Kayıt” oluşturup, “Ücretsiz Erişim” seçeneğini kullanarak içeriklere hemen erişim sağlayabilirsiniz.

   

  Veritabanı İçeriği:

  • Sınav Hazırlık Paketleri
   • (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 1278 adet KPDS sorusu ve her bir sorunun video çözümü.
   • YÖKDİL: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 3178 adet ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
   • TIPDİL: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 1019 adet ÜDS Sağlık Sorusu ve her bir sorunun video çözümü.
   • PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
   • IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
   • TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
  • Beceri paketleri
   • Dinleyerek Kelime: 3642 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
   • Çeviri Videoları 1: Cümle Çeviri Videoları.
   • Çeviri Videoları 2: Paragraf Çevirileri ve Strateji videoları.
   • Gramer: Binlerce soruluk gramer testleri
   • Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.
  • Özel paketler
   • Kelime++: 15 adet kelime paketi: binlerce soru
   • OKeY: Tüm beceriler tek pakette: Okuma-anlama, gramer, kelime, konuşma, yazma, dinleme
  • Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik; on binlerce ekstra soru.

   

  Broşür
  Abonelik Durumu :  

 •  
  e-Osmanlıca  Tür :  Eğitim Platformu
  Konu : Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle öğretebilmeyi hedefleyen toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur.
  İçerik : e-Osmanlıca Nedir?

  e-Osmanlıca, Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle öğretebilmeyi hedefleyen toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur. Bu platforma özel kurgulanan oyunlaştırılmış (doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz vb.) sistemle e-Osmanlıca, 7'den 70'e ilgili herkese hitap edecek ve öğretecek şekilde tasarlanmıştır. 

  Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

  • Başlangıçtan ileri seviyeye dek oyunlaştırılmış kişiye özel eğitim.
  • Seviye tespit sınavlarıyla Osmanlıca okuma becerinizi/düzeyinizi belirleme imkanı.
  • Her ders için gerekli donanımı edindirerek sonraki aşamaya geçişi sağlayan öğretici sistem.
  • Üniversite müfredatına uygun 79 ders ve 1000’in üzerinde kelimeden oluşan eğitim seti.
  • 10 farklı tiple yüzlerce soru ile konu bilgisini ölçme ve değerlendirme.
  • İnteraktif dersler ile Osmanlı Türkçesini öğrenerek katılım sertifikası kazanma imkanı.
  • Osmanlı Türkçesi imla sözlüğü ile kelime çeviri özelliği.

   

  Tanıtım Videosu (1 dakika):

  https://www.youtube.com/watch?v=CYQwvSARQeU 

  Nasıl Üye Olunur? (Video):

  https://www.youtube.com/watch?v=C67iWI9iSOE

  Ders İşleme Nasıl Yapılır? (Video):

  https://www.youtube.com/watch?v=OVXhhb_N6X0 

  Kampüs içi ve Kampüs Dışı Erişim Hakkında

  Kampüs içi: eOsmanlıca’ya kurumunuzun internet ağı ile bağlanarak şahsi e-posta ya da kurum e-postası (adsoyad@xyz.edu.tr) ile kayıt oluşturabilirsiniz. İşlediğiniz ve geçtiğiniz dersleri kayıt altına almak için üyelik oluşturulması gerekmektedir.

  Kampüs Dışı: eOsmanlıca’ya kampüs dışından erişebilmek için kurum epostanız (adsoyad@xyz.edu.tr) ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Dilerseniz kurumunuzun uzaktan erişim için belirlediği vetis üzerinden giriş yaparak kullanabilirsiniz.

  Kayıt ve Giriş Hakkında

  1- Web sitesi anasayfasında https://eosmanlica.com/  yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayınız.

  2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum mailinizi yazınız.)

  3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

  4- “Üye Ol” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

  5- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

  ----------

  1- Anasayfada yer alan “Oturum Aç” butonuna tıklayınız.

  2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

  3- Son olarak “Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Keyifli dersler dileriz.


  Abonelik Durumu :  ABONE
 •  
  Vidobu  Tür :  Video Veri Tabanı
  Konu : Çok Disiplinli
  İçerik : Vidobu; Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri ve Hobi Eğitimleri konusunda ihtiyaç duyulan tüm bilgileri, alanında uzman eğitmenler ile tamamen Türkçe içerikler ile sağlayan online video eğitim platformudur. 12.000’den fazla eğitim videosu ile Türkiye’nin en geniş online video eğitim kütüphanesi olan Vidobu, her ay yeni eklenen en güncel eğitim videolarıyla da her geçen gün kütüphanesini genişletmektedir.

  Kullanıcılar Üniversite IP’leri üzerinden veya uzaktan erişim ile www.vidobu.com adresine girerek tüm video eğitimleri direkt izleyebilirler. Üniversite dışında herhangi bir internet ağından da off-campus özelliği sayesinde kullanım mümkündür. Bunun için üniversite email adreslerini kullanarak www.vidobu.com/edu adresinden ücretsiz hesap oluşturarak, tüm içerikleri istedikleri yerden istedikleri zaman erişebilirler.
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  World eBook Library  Tür :  e-Kitap Veri Tabanı
  Konu : Akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir. 4,000.000’den fazla akademik belgeye tam metin erişim sağlar.
  İçerik : 
  • PDF formatında sınırsız kullanım ve indirme imkanı
  • Her dilde ve her konu başlığında binlerce kitap
  • Eşsiz bir birincil kaynak ve nadir eser koleksiyonu
  • Dünyanın en büyük elektronik kütüphanesi

  İçerik

  4 Milyondan fazla multidisipliner doküman!

  • Tüm konu alanlarını kapsamaktadır.
  • 1000 yılı kapsayan bir koleksiyon
  • 200+ dilde kitap ve doküman içerir
  • 1.800.000 + ekitap
  • 1.6 milyon Ansiklopedi makalesi
  • 500.000 üzerinde çeşitli dokümanlar
  • 145.503 dergi
  • 11.158 gazete
  • 15,126 ciltlenmemiş nota

  Kapsadığı kilit konu başlıkları: Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Ekonomi, Yönetim, Kamu, Tarih, Tarım, Tıp, Eğitim, Güzel Sanatlar, Dil, Hukuk, Edebiyat, Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji, Antropoloji, Teknoloji
  Abonelik Durumu :  Abone

 •  
  Wikilala  Tür : 
  Konu : Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca (1729-1928) ve Erken Cumhuriyet Dönemi (1923-1950) metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde günümüz Türkçesiyle "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir.
  İçerik : Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Erken Cumhuriyet ve Osmanlıca metinlerde latin harfleriyle bütünleşik arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar özellikle Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorunda kalıyorlardı. Halbuki Wikilala sayesinde tek bir tık ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilmektedirler.

  İçerik Hakkında

  • Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazete sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
  • Dergiler: Edebiyattan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
  • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.

  Makaleler, Yazmalar, Belgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın. 

  Sistem nasıl çalışır?

  Harf devriminden yani 1928 öncesi yayınlarda arama yapmak Wikilala’dan önce şu şekilde yapılıyordu. Mesela elinizde “Osmanlı dönemi Türkiye ve Amerika ilişkileri” hakkında bir araştırma konusu var. Bunun için konu ile ilgili Osmanlı döneminde çıkmış bütün gazetelerin haber başlıklarını veya köşe yazılarını samanlıkta iğne arar gibi baştan sona okumalısınız ki ilgili konuya veya içeriğe ait bilgiye erişesiniz. Halbuki Wikilala’da tek bir tık ile aradığınız tüm içerik ve başlıklara bir saniyenin altında ulaşabilirsiniz. Arama kutusuna konu ile ilgili iki anahtar kelimeyi (örneğin; Türkiye Amerika) yazdığınızda bu iki kelimenin geçtiği Osmanlıca gazete, dergi veya kitapları listeleyebilir ve hangi sayısının, sayfasının kaçıncı satırda olduğunu işaretli şekilde erişebilirsiniz. Dilerseniz doküman içerisinde de latin veya arap harfleri ile doküman içi arama yapabilirsiniz.

   Kampüs içi ve Kampüs Dışı Erişim Hakkında

  Kampüs içi: Wikilala’ya kampüs içerisinden hesap oluşturmadan erişim sağlamak için kurumunuzun internet ağı ile internete bağlanmanız gerekmektedir. Veritabanının ekstra özelliklerinden faydalanmak için kurum epostanız (adsoyad@xyz.edu.tr) ile ücretsiz üyelik oluşturabilirsiniz.

  Kampüs Dışı: Wikilala’ya kampüs dışından erişebilmek için kurum epostanız (adsoyad@xyz.edu.tr) ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Dilerseniz kurumunuzun uzaktan erişim için belirlediği vetis ayarlarını düzenleyerek hesap oluşturmadan kullanabilirsiniz.

  Kayıt ve Giriş Hakkında

  1- Web sitesi anasayfasında https://www.wikilala.com yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayınız.

  2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum mailinizi yazınız.)

  3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

  4- “Kayıt ol” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

  5- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

  ----------

  1- Anasayfada yer alan “Giriş” butonuna tıklayınız.

  2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

  3- Son olarak “Giriş” butonuna tıklayınız. Keyifli araştırmalar dileriz.
  Abonelik Durumu :  

 •  
  Annual Reviews  Tür :  E-Dergi
  Konu : Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır.
  İçerik : 
  • Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır.
  • Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.
  • Dergi etki faktörleri için https://www.annualreviews.org/about/impact-factors adresine bakabilirsiniz.
  • Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir. Unutmayınız: (parola 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet harf/sayı dışı karakter içermelidir).
  • Kayıt yaptıran üyelerimiz, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.

  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost (Tüm veritabanları)  Tür : 
  Konu :
  İçerik : Bilgi Dokümanı

  24106 Dergi

  36158 Kitap
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - Academic Search Ultimate  Tür :  E-Dergi
  Konu : Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.
  İçerik : Özetleri ile birlikte indekslenen 17,900’e yakın dergi,

  Toplam tam metin dergi  : 11,900’den fazla,

  Hakemli tam metin dergi : 8,700’e yakın,

  Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi: 5,300’den fazla,

  Tam metin dergilerin indekslendiği sosyal ve beşeri bilimler alan ve atıf indeksleri: ATLA Religion, ERIC, Historical Abstracts, MLA International Bibliography, PsycINFO, Social Sciences Citation Index (SSCI), Scopus 

  Tam metin dergilerin indekslendiği fen bilimleri ve mühendislik alan ve atıf indeksleri: AGRICOLA, Biological Abstracts, CAB Abstracts, Chemical Abstracts, E.I. Compendex, GeoRef, Inspec, Science Citation Index (SCI), Scopus 
  Abonelik Durumu :  

 •  
  EBSCOHost - Business Source Ultimate  Tür :  E-Dergi
  Konu : Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.
  İçerik : İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - Central & Eastern European Academic Source  Tür :  E-Dergi
  Konu : Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.
  İçerik : Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - ERIC  Tür : 
  Konu : 1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dokümana bağlantı verir.
  İçerik : ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - MasterFILE Complete  Tür :  E-Dergi
  Konu : MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.
  İçerik : Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynaklarıbarındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,300’e yakın tam metin dergiye ek olarak, 870’nin üzerinde referans kitabı, 55,100’ü aşkın birincil kaynak dokümanı ve 1.8 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - MasterFILE Reference eBook Collection  Tür :  e-Kitap
  Konu : Bilgisayar, bilim, biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.
  İçerik : MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. 
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - Newspaper Source Plus  Tür :  e-gazete
  Konu : Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.
  İçerik : 

  İçerik:

  • 1,200+ tam metin gazete
  • 130 haber bülteni
  • 80 milyona yakın tam metin makale

  Öne çıkan gazeteler: The Sydney Morning Herald (Australia), The Times (UK), Toronto Star, USA Today, The Washington Post, The Philadelphia Inquirer, Star Tribune (Minneapolis)

  Haber bülteni kaynakları: AP (Associated Press), CNN Wire, PR Wire, UPI (United Press International), Xinhua (China)

  Televizyon ve radyo haber metinleri kaynakları: ABC News (American), ABC (Australian), CBC (Canadian), CBS News, CNBC, CNN, CNN International, FOX News, MSNBC, PBS
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - OpenDissertations  Tür :  e-tez
  Konu :
  İçerik : 1,200,000’den fazla doktora tezini tam metin olarak içerir.

  Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - Regional Business News  Tür : 
  Konu :
  İçerik : Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - The Belt and Road Initiative Reference Source  Tür :  E-Dergi
  Konu : Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar vs.
  İçerik : “Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenmiştir.  

  İçerik:

  • 5,000’e yakın tam metin dergi
  • 50’den fazla gazete ve haber bülteni
  • 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
  • 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - Applied Science & Business Periodicals Retrospective  Tür : 
  Konu : Uygulamalı Bilimler, İşletme, İşletme Yönetimi
  İçerik : 

  1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - Applied Science & Technology Index Retrospective  Tür : 
  Konu : Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji
  İçerik : Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makaleyi barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - Art Index Retrospective  Tür :  indeks
  Konu : Sanat
  İçerik : Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.
  Abonelik Durumu :  
 •  
  EBSCOHost - Business Periodicals Index Retrospective  Tür :  indeks
  Konu : İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.
  İçerik : İçerik:

  • ·         1,000’den fazla süreli yayın
  • ·         Aralarında kitap incelemelerinin de bulunduğu 2,500,000’in üzerinde makale

  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - Education Index Retrospective  Tür :  indeks
  Konu : Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...
  İçerik : 

  Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

   
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - GreenFILE  Tür :  Multidisipliner
  Konu : Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm
  İçerik : Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. .

  13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - Humanities & Social Sciences Index Retrospective  Tür : 
  Konu : Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır.
  İçerik : Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - MEDLINE  Tür :  indeks
  Konu : Tıp, Sağlık Bilimleri, Biyomedikal, Genetik, Kimya, Biyoloji
  İçerik : 

  Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - Newswires  Tür :  haber
  Konu : AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.
  İçerik : 

  EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. 
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  EBSCOHost - Teacher Reference Center  Tür :  indeks
  Konu :
  İçerik : Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  EBSCOHost - Web News  Tür :  haber
  Konu :
  İçerik : 

  EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  Emerald Premier eJournal  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu : Muhasebe, Finans, Ekonomi, işletme, Yönetim, Strateji, Eğitim, İnsan Kaynakları Yönetimi, Kurumsal çalışmalar, Sağlık ve Sosyal Bakım, Bilgi Yönetimi, Pazarlama, Operasyonlar, Lojistik ve Kalite, Çevre Yönetimi, Kamu Yönetimi, Turizm ve Kütüphanecilik.
  İçerik : Ana konuları işletme, yönetim ve ekonomi olan veri tabanı, özellikle iktisadi ve idari bilimler fakültelerine hitap etmektedir. 306 adet tam metin dergi içermektedir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  Emerald Social Science eBooks  Tür :  e-kitap
  Konu : Eğitim ve Sosyoloji konularında 1090 kitabına tam metin erişim sağlar. Alt konu başlıkları: Eğitim yönetimi, eğitim teknolojileri, çok kültürlü eğitim, sosyal medya, sosyoloji, kriminoloji, sosyal teori.
  İçerik : Emerald Yayınevinin Eğitim ve Sosyoloji konularında 1090 kitabına tam metin erişim sağlar. Alt konu başlıkları: Eğitim yönetimi, eğitim teknolojileri, çok kültürlü eğitim, sosyal medya, sosyoloji, kriminoloji, sosyal teori
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  IEEE  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu : Mühendislik, Bilim ve Teknoloji
  İçerik : IEEE Xplore Veri Tabani; IEEE’nin kurum içi raporlarına, bilimsel dergilere, magazinlere, konferans tutanaklarına (1988 yılından itibaren tüm arşivine, 1950’ye kadar geriye dönük seçilmiş içeriklerine) ve bütün güncel IEEE standartlarına tam metin erişim sağlar.

  IEEE Kullanım Kılavuzu
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  JSTOR Archive Journal Content  Tür :  Multidisipliner
  Konu : Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir. Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.
  İçerik : JSTOR, akademik dergiler, kitaplar ve birincil kaynaklardan oluşan dijital bir kütüphanedir. JSTOR oldukça disiplinlerarasıdır ve 70'den fazla disiplini kapsayan akademik araştırmaları içerir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  Mendeley  Tür :  Referans Yönetim Sistemi
  Konu : Mendeley araştırmalarınızı organize etmenize, aynı alanda çalışan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanıza ve yeni araştırmaları keşfetmenize olanak tanıyan üCRETSİZ bir referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağdır.
  İçerik : Referanslarınızı otomatik olarak istediğiniz stilde oluşturur, Yanınızda bilgisayarınız olmasa dahi, daha önce kullandığınız dokümanlara online erişim imkanı sağlar,
  Bilgisayarınızda yer alan okunacak ve okunmuş makalelerinizi organize eder,
  Akıllı telefonlarınız ve tabletlerinizle istediğiniz yerde dokümanlarınızı okuma imkanı sağlar,
  Araştırma alanınızdaki diğer arastırmacılarla işbirliği yapmanıza olanak tanır,
  Okuduğunuz makaleleri temel alarak size aynı konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  Nature Journals All  Tür :  e-Dergi
  Konu :
  İçerik : Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanlarındaki tam metin e-dergilerden oluşturmaktadır.

  Springer Nature – Academic Journals

  Academic Journals (38 Dergi)

  Nature Journals All (46 Dergi)
  Abonelik Durumu :  

 •  
  Ovid Total Access Collection  Tür :  E-Dergi
  Konu : 419 adet e-derginin bulunduğu Tıp, Hemşirelik, Sağlık ve ilişkili diğer disiplinleri içeren bir veri tabanıdır. Veri tabanından tam metin erişim sağlanmaktadır.
  İçerik : 

  Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir.

  OVID-My Workspace

  Tanıtım Broşürü
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  ProQuest Dissertations & Theses  Tür :  tez
  Konu : Dünyanın en kapsamlı Tez veri tabanıdır.
  İçerik : 1861'den günümüze tüm dünyadan 5.5 milyondan fazla teze erişim sağlamaktadır. 2.7 milyondan fazla tez PDF formatında indirilebilmektedir. 1997 yılından sonraki birçok tez veritabanında tam metin olarak erişilebilmektedir. Her yıl 200.000'den fazla yeni tez veritabanına eklenmektedir. 

  5.500.000 Tez
  5263 e-Kitap

  Kullanım Kılavuzu(TR)
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  ScienceDirect  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu : Mühendislik, Sanat ve Mimarlık, İşletme ve Ekonomi, Kütüphanecilik, Hukuk, Eğitim, Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji ve Antropoloji.
  İçerik : Tarım, biyoloji bilimleri, sanat, beşeri bilimler, biyokimya, genetik ve moleküler biyoloji, ticaret, yönetim ve finans, kimya mühendisliği, kimya, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yer bilimleri, ekonomi, ekonometri ve finans, mühendislik ve teknoloji, çevre bilimleri, immünoloji ve mikrobiyoloji, malzeme bilimi, matematik, tıp, ilaç bilimi, zehirbilim, eczacılık, fizik ve astronomi, psikoloji, sosyal bilimler, enerji. 1997 yılından günümüze kadar erişilebilir.
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL
 •  
  SpringerLink  Tür :  E-Dergi
  Konu : Mühendislik, Sanat ve Mimarlık, İşletme ve Ekonomi, İstatistik, Eğitim, Dil ve Edebiyat, Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji ve Antropoloji, Uluslararası ilişkiler ve Politika.
  İçerik : Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 1326 dergiden oluşmaktadır.

  Springer Nature – Adis
  Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals

   

  SpringerLink – 2281 Dergi
  Adis (22 Dergi)
  Palgrave Macmillan Journals (47 Dergi)


  Eğitici Videolar ve Dokümanlar
  Yazarlar için
  Makale Yazım Kuralları
  Manuscript Hazırlama Rehberi
  SpringerLink Remote Access End User
  Springer Uzaktan Erişim

  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  Taylor & Francis  Tür :  Dergi Veri Tabanı
  Konu : Mühendislik, İşletme ve Ekonomi, İstatistik, Hukuk, Felsefe ve Psikoloji, Eğitim, Dil ve Edebiyat, Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji ve Antropoloji, Tarih ve Arkeoloji, Turizm, Uluslararası ilişkiler ve Politika.
  İçerik : Taylor and Francis Online Journals, Taylor and Francis Yayınevinin 1,200’den fazla dergisine 1997 yılından günümüze, tam metin erişim imkanı sağlayan bir veri tabanıdır. Sağlık bilimleri, yaşam ve tabiat bilimleri, teknoloji, tıp, sanat ve insani bilimler, sosyal bilimler, işletme ve eğitim konularını kapsamaktadır.

  Bilgi Dokümanı

  Dergi Listesi
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  TR Dizin  Tür : 
  Konu : ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.
  İçerik : TR Dizin,araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.

  TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir.

   

   
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  Wiley Online Library  Tür :  Dergi Veri Tabanı
  Konu : İşletme, finans, bilgisayar, eğitim, hukuk, matematik, psikoloji ve istatistik
  İçerik : Wiley Online Library veritabanı eski sayıları dahil 1.500’den fazla tam metinli dergiyi içerir. Dergiler; işletme, finans, bilgisayar, eğitim, hukuk, matematik, psikoloji ve istatistik konularını kapsamaktadır.

  Wiley Core Dergi Listesi

  Wiley Uzaktan Erişim Adımları
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL