Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır.

Turnitin programını kullanmak isteyen çalışanlarımızın erişim tanımlamaları için seval.irdeli@amasya.edu.tr ve makbule.tolan@amasya.edu.tr adresine ad-soyadlarını içeren üniversitemiz adresli elektronik posta adreslerinden [****@amasya.edu.tr] bir e-mail atarak isteklerini bildirmeleri gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Belgelerinizi yüklerken depo seçeneğinin ''DEPO YOK'' olarak seçilmesi gerektiğini lütfen unutmayınız. Turnitin kullanımında yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kişinin kendi hesabından silmesi nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Hesaptan doküman silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları Turnitin yöneticilerine bildirmeden silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin bulunabilmesi için firma tarafından herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan id’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e bildirilmesi gerekmektedir. Bu işlemler için dokümanın id'sine (ödev numarasına) ihtiyaç vardır.

Turnitin Erişimi İçin Tıklayınız

Turnitin hakkında

Akademisyenler için kullanım kılavuzu

Akademisyen Hızlı başlama Kılavuzu

Öğrenci Hızlı başlama Kılavuzu

Sıkça Sorulan Sorular