VPN Client yazılımını indirmek için tıklayınız.

 

Programı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra videoda gösterildiği gibi bilgilerinizi girerek programı çalıştırınız

Kullandığımız elektronik kütüphaneler ve veritabanlarıyla olan lisans anlaşmalarımız gereğince, bu kütüphanelere ve veritabanlarına sadece Amasya Üniversitesi'nin sahip olduğu IP numaralarından ulaşılmaktadır.

Veritabanlarına Amasya Üniversitesi kampüsleri dışındaki herhangi bir yerden bağlanmak istenildiğinde bu veritabanları kullanıcı adı ve parola sorgusuyla kullanıcı doğrulamasını sağlamaktadır.

Amasya Üniversitesi kampüsleri içerisinde ise kütüphanelere ve veritabanlarına internet tarayıcısıyla bağlanıldığında kullanıcının IP adresi bu site tarafından kontrol edilmekte ve IP adresi Amasya Üniversitesi'nin geçerli IP adresleri arasında ise kullanıcı adı ve parola sorulmadan kullanıcı doğrulanması sağlanmaktadır.Bu nedenle üniversite dışarısında iken de iç ağ adresi alabilmek adına VPN kullanılmaktadır.

Kısacası üniversite öğrenci ve personelinin üniversite dışında (örneğin evinde) kullandıkları bilgisayarla, üniversitenin abone olduğu elektronik kütüphanelerden yaralanabilmesi için "VPN" uygulamasına geçilmiştir.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN kullanabilmek için bilgisayara VPN Client yazılımının kurulması gerekmektedir.

 

Dikkat: Bu program yalnızca Amasya üniversitesi network ağı dışında çalışmaktadır. Test için bile olsa Amasya Üniversitesi network ağında çalışmayacaktır.

Program indirilip kurulduktan sonra, başlat menüsüne gelecektir. Çalıştırıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır.

 

Programda örnekte de görüleceği üzere, yapılması gerekenler şunlardır;

Server Address: vpn.amasya.edu.tr ( Bu kısım yalnızca ilk bağlantıda yazılacaktır, program diğer açılışta bu adresi hatırlayacaktır.)

Username: ' Amasya üniversitesi mail adresinizi sonunda @amasya.edu.tr kısmı ile birlikte'

Password: ' Amasya üniversitesi mail şifreniz'

Yazılır ve bağlanmak için Connect tuşuna basılır. Sertifika uyarısında devam etmek için gelen soruya evet yanıtı verilir ve bağlantı sağlanmış olur.