Açık Erişim veri tabanları tüm araştırmacıların erişimine açıktır.

Açık Erişim; bilimsel literatürün İnternet aracılığıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, dizinlenebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir olmasıdır. Bu çerçevede hizmet veren önemli bazı açık erişim veri tabanları derlenerek aşağıda listelenmiştir.

       

 •  
  Akademik Gıda Dergisi  Tür :  E-Dergi
  Konu : Gıda bilimi ve teknolojisi alanında özgün araştırma ve inceleme makalelerinin yayınlandığı hakemli bir dergidir.
  İçerik : Makalelerin özetleri hem Türkçe hem İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Gıda bilimi ve teknolojisinin çeşitli alanlarında araştırma ve inceleme yazıları ve araştırma notları Akademik Gıda Dergisi'nde yayınlanmak üzere değerlendirilmektedir. Editörler ayrıca dünya çapında saygın bilim insanlarından inceleme makalelerini de davet edebilir. 
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Arkitekt  Tür :  Dergi veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Arkitekt Dergisi veri tabanı, Zeki Sayar Anma Programı (2010-2012) kapsamında Mimarlar Odası tarafından hazırlanmıştır.
  Abonelik Durumu :  Serbest Erişim
 •  
  ArXiv E-print Archive  Tür :  Arşiv hizmeti veren bir veritabanı
  Konu :
  İçerik : ArXiv, fizik, matematik, bilgisayar bilimi, kantitatif biyoloji, kantitatif finans, istatistik, elektrik mühendisliği ve sistem bilimi ve ekonomi alanlarında akademik makaleye açık erişim sağlayan veritabanıdır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Belleten  Tür :  Dergi veri tabanı
  Konu :
  İçerik : TC Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu – Türk Tarih Kurumu Dergisi dört ayda bir yayınlanır. Birinci sayıdan itibaren online olarak erişime açılmıştır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Bioline International  Tür :  E-Dergi
  Konu :
  İçerik : Bioline International, gelişmekte olan ülkelerde yayınlanan hakemli biyobilim dergilerine açık erişim sağlayan bir platformdur. Bu dergiler, halk sağlığı, uluslararası kalkınma, tropikal tıp, gıda ve beslenme güvenliği ve biyolojik çeşitlilik üzerine yapılan araştırmaları içerir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  CABI Invasive Species Compendium  Tür :  Karma Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Tarım, Bitki Bilimi, Parazitler, İstilacı Tür, Ekosistem, Zooloji, Doğa Bilimleri içermektedir.

  Invasive Species Compendium istilacı türlerin yönetilmesi ve ekonomik olarak değerlendirmesiyle birlikte tam ve özgürce erişilebilir olmasıyla çalışmalarınızı desteklemek için tasarlanmıştır. En son CAB Abstract verilerine bağlantı sağlayan yenilikçi açık erişimli bir web platformudur. Veritabanı her geçen gün büyüyen 1,900'ün üzerinde istilacı tür hakkında formlar, içerikler, görüntüler ve dağılım haritaları, ülkelerin, türlerin ve habitatların ayrıntılı veri sayfalarını (datasheet), (Google Earth kullanım için) KML formatında ve (modelleme paketleri) CSV formatında yüklenebilir dağılımı verileri içermektedir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim

 •  
  CaltechBOOK  Tür :  e-Kitap veri tabanı
  Konu :
  İçerik : 24 Ağustos 2011’de CaltechBOOK’daki 66 kitap, Caltech araştırmacıları tarafından açık erişimli tüm kitapların bir araya getirilmesi için CaltechAUTHORS deposuna taşınmıştır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  ChemSpider  Tür :  Makale Veritabanı
  Konu :
  İçerik : ChemSpider, 67 milyondan fazla yapıya, özelliğe ve ilgili bilgilere hızlı erişim sağlayan ücretsiz bir kimyasal yapı Veritabanıdır. ChemSpider, yüzlerce yüksek kaliteli veri kaynağından bileşikleri entegre ederek ve bağlayarak, araştırmacıların tek bir çevrimiçi aramadan ücretsiz olarak bulunabilen kimyasal verilerin en kapsamlı görünümünü keşfetmelerini sağlar.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Danıştay Dergisi  Tür :  Degi veri tabanı
  Konu :
  İçerik : T.C. Danıştay Başkanlığı tarafından yayınlanan dergi 109. sayıdan itibaren online olarak erişime açılmıştır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  DART-Europe: E-theses  Tür :  e-Tez veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Elektronik tezlerin araştırmacılar tarafından tek bir portal üzerinden kullanılması için oluşturulmuş açık erişim bir veri tabanıdır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  DergiPark  Tür :  e-Tez veri tabanı
  Konu :
  İçerik : TÜBİTAK ULAKBİM bir dergi yayımlama ve yönetim sistemi olan OJS için barındırma hizmeti vermektedir. Türkiye’de yayınlanan 1.400’den fazla akademik dergiye, TÜBİTAK ULAKBİM’in oluşturduğu bu platformdan erişilmektedir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Digital Commons Network  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Digital Commons Network, dünya çapında yüzlerce üniversiteden ve yüksekokuldan ücretsiz, tam metinli bilimsel makaleleri bir araya getirmektedir. Üniversite kütüphanecileri ve onların destekleyici kurumları tarafından küratörlüğünü yapan Digital Commons Network, hakemli dergilerde yayınlanan makaleler, kitap bölümleri, tezler, konferans öğeleri ve diğer bilimsel çalışmalardan oluşan bir koleksiyona sahiptir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  DOAB - Directory of Open Access Books  Tür :  e-Kitap veri tabanı
  Konu :
  İçerik : DOAB’ın temel amacı Açık Erişimli kitapların keşfedilebilirliğini artırmaktır. DOAB veri tabanı 76 yayıncıdan 2.256 açık erişimli kitap barındırır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  DOAJ - Directory of Open Access Journals  Tür :  e-Dergi veri tabanı
  Konu :
  İçerik : DOAJ, bilimsel hakemli dergilerdeki makaleleri ücretsiz olarak sunan tam metin bir veri tabanıdır. Veri tabanı her dilde ve konuda makale içerir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Ebsco Open Dissertations  Tür :  tez Veritabanı
  Konu :
  İçerik : 
  EBSCO ve BiblioLabs iş birliği ile oluşturulan EBSCO Open Dissertations™ bünyesindeki akademik tezlere elektronik erişim sağlayan tez veritabanıdır.
  1902’den günümüze kadar uzanan 800.000’den fazla doktora tezi içermektedir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilmektedir.
   

  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Econbiz  Tür :  Karma veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Alman Milli Ekonomi Kütüphanesinin ekonomi, işletme, muhasebe ve benzeri alanlarda sahip olduğu zengin içeriğe sahip bir veri tabanıdır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  EThOS (British Library Tez Veritabanı)  Tür :  Tez Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : EThOS,İngiltere'nin doktora araştırma tezlerinin görünürlüğünü ve kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan ulusal tez hizmetidir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Europeana Collections  Tür :  Karma veri tabanı
  Konu :
  İçerik : "Europeana” veri tabanı; Avrupa’nın müze, kütüphane, arşiv ve görsel-işitsel koleksiyonlarında bulunan 15 milyondan fazla dijital kaynağa erişim sağlamaktadır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Free ebooks by Project Gutenberg  Tür :  e-Kitap veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Project Gutenberg, 53.000’den fazla ücretsiz e-kitap içeriğine sahiptir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Google Akademik  Tür :  Karma veri tabanı
  Konu :
  İçerik :  Google Scholar( Google Akademik), sadece akademik makaleler ve konularda arama yapan bir arama motorudur.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Hakkı Tarık Us Süreli Yayınlar Koleksiyonu  Tür :  e-Süreli Yayın Koleksiyonu
  Konu :
  İçerik : stanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde muhafaza edilen Hakkı Tarık Us Koleksiyonu, Osmanlı Süreli yayınlarının dijital arşividir. Türkçe, Osmanlıca veya Arapça dildeki yayınlar İnternet sayfası üzerinden araştırmacıların erişimine açıktır.

  >> Dikkat!
  Hakkı Tarık Us koleksiyonu dosyalarını DjVu eklentisi ile görüntüleyebilirsiniz. Eklenti sadece Internet Explorer tarayıcısında çalışmaktadır. Eklentiyi kurmak için:
  – Programı indiriniz.:
  – Sıkştırılmış dosyayı açınız.
  – Programı kurunuz.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim

 •  
  Hindawi  Tür :  e-Dergi veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Fenbilimleri, matematik, fizik, klimya biyoloji, istatistik vb. birçok konuyu bünyesinde bulunduran 467 hakemli  e dergiye açık erişimle erişilebilmektedir
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  HukukKaynaklari.com  Tür :  Bibliyografik veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Veri tabanı hukuk alanında yayımlanan elektronik bibliyografya niteliğindedir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Internet Archive  Tür :  İnternet Kütüphanesi
  Konu :
  İçerik : Kütüphane  ses,metin,hareketli görüntüler ve yazılımın yanısıra koleksiyonunda arşivlenmiş web sayfalarını içermektedir.Koleksiyon görme engelli veya diğer engelli grupları için bilgi hizmetleri verebilecek niteliklere sahiptir Site üzerinden bir milyonun üzerinde e-kitaba ücretsiz tam  metin erişim sağlanabilmektedir.Kitaplar pdf olarak indirilebileceği gibi kindle vb.taşınabilir e-okuyucu cihazlara uvumludur.

  İçeriğinde;


  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  IMF e-Library  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : IMF eLibrary veritabanı küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanının içerisinde 310 tanesi kitap olmak üzere 15000’in üzerinde çeşitli kaynaklara ve bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlamaktadır.

  IMF eLibrary Text – Global ve bölgesel ekonomik ve finansal araştırma, tahmin ve analiz yapmanıza olanak sağlayacak 15000’den fazla yayına erişim.
  eLibrary Data – Bir çok veri tabanının içerisinde yer alan bir milyondan fazla istatistik serisine tek bir arayüzle erişim imkanı sunar.

  ELibrary AREAER Online – Döviz oranları ile ilgili araştırma yapmaya olanak sağlayan özel bir veri tabanı (Annual Report on Exchange Arrangements and Exchange Restrictions—AREAER)
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim

 •  
  Islamic Heritage Project  Tür :  Karma veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Harvard Üniversitesi, Islamic Heritage Project aracılığıyla Harvard’ın ünlü kütüphanesi ve müze koleksiyonlarından bulunan yüzlerce İslam el yazması, haritalar ve basılı metinleri kataloglamış, muhafaza etmiş ve elektronik ortama aktarılmıştır. Nadir ve çoğunlukla benzersiz olan bu eserler İnternet aracılığı ile tüm dünyadaki araştırmcıların erişimine açılmıştır. Islamic Heritage Project Prens Alwaleed Bin Talal’ın desteği ile araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Islamic Heritage Project için Harvard’ın Open Collections Program’ı aracılığı ile 280’den fazla el yazması, 275 basılı metin, 50 harita ve 156.000 sayfanın üzerinde belgenin elektronik kopyasını üretmiştir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  İlahiyat Makaleleri Veri Tabanı  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Başta İlâhiyat fakültelerinin yayımlamakta olduğu dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî süreli yayınlarda yer alan İlâhiyat alanındaki makaleler ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğleri kapsamaktadır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  İSAM Dokümantasyon Veri Tabanı  Tür :  Karma Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : TDV İslâm Ansiklopedisi’nde yer alan maddelerin yazımında başvurulan doküman dosyalarını araştırmacılarla paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  İslam Ansiklopedisi (DİA)  Tür :  Ansiklopedi
  Konu :
  İçerik :  1983 yılında hazırlık çalışmalarına başlanan ve ilk cildi 1988 yılında neşredilen TDV İslâm Ansiklopedisi (DİA) tamamen telif bir eser olup İslâmî ilimler, İslâm ülkelerinin tarihi, coğrafyası, kültür ve medeniyeti gibi alanları kapsayan madde listesi orijinaldir. İlgili ilim kurulları tarafından yaklaşık 500 temel kaynaktan taranarak tespit edilen bu liste 15.226 maddeden oluşmakta, bazı maddelerin farklı ilim dallarınca yazılan alt bölümleri de eklenince rakam 16.855’e ulaşmaktadır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Kezana  Tür :  Araştırma platformu
  Konu : Tez, Dergi ve Makale araştırma platformudur.
  İçerik : 

  Kezana, araştırmacılar, akademisyenler ve kütüphaneciler için Türkiye'nin prestijli üniversitelerinin en kapsamlı açık erişim koleksiyonlarını içeren, kullanıcı dostu ve güçlü bir araştırma platformudur. Geniş bir Tez, Dergi ve Makale koleksiyonuyla; akademisyenler tüm içerik ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, dijital içerik göndererek koleksiyonlara katkıda bulunarak büyütebilirler.

  Kimler Yararlanır?
  Araştırmacılar: Aramalarınızı kolaylaştırmak için, en çok ihtiyaç duyulan araçlarla en kapsamlı akademik ve bilimsel içerik koleksiyonuna tam metin erişim.

  Akademisyenler: Araştırmanızın küresel olarak nasıl görüntülendiğini, erişildiğini ve kullanıldığını izlemek için güçlü araçlar ve aynı anda işbirliğini teşvik etmek için benzer araştırmalara erişim sağlama.

  Kütüphaneciler: Türk Çalışmaları için dünyanın en kapsamlı araştırma platformuna kurumsal erişim ve e-kütüphane sistemlerine entegrasyon.

  Ana Özellikler

  • Yerel dilde tam metin aramaya imkan veren tek platform
  • Geniş kapsamlı akademik ve bilimsel içerik
  • Türk Çalışmaları hakkında diğer dillerden Açık Erişim küresel akademik ve araştırma içeriği
  • Kullanıcı dostu, tek bir arama platformunda toplu içerik
  • Kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve keşfedilebilirlik gibi uluslararası kütüphane standartlarına bağlı son teknoloji tam metin araştırma platformu
  • IP Yetkilendirme, EZ Proxy ve Athens dahil olmak üzere kimlik doğrulama erişimi

  400K+ Tez 

  340K+ Dergi Makalesi

  2500+ Dergi
  Abonelik Durumu :  Serbest Erişim

 •  
  MedlinePlus  Tür :  Sağlık Bilgi Kaynağı
  Konu :
  İçerik : MedlinePlus, hastalar, aileleri ve arkadaşları için çevrimiçi bir sağlık bilgi kaynağıdır. Dünyanın en büyük tıp kütüphanesi olan Ulusal Tıp Kütüphanesi'nin (NLM) bir hizmetidir ve Ulusal Sağlık Enstitülerinin (NIH) bir parçasıdır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  MIT Theses  Tür :  e-Tez veri tabanı
  Konu :
  İçerik : MIT Library koleksiyonunda 1800’lü yılların ortalarına kadar tamamlanmış 40.000’den fazla tez içermektedir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  OECD iLibrary  Tür :  Karma Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : OECD’nin yayınlarını içeren veri tabanıdır. İktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarında; arşivleri ile birlikte 300’e varan süreli yayın, 9.900 kitap (3.780’ü çok dilde özet ile), 35.600 kitap bölümü, 2.700 toplantı bildirisi, tam metin dokümanların içinde yer alan erişilebilir formatta 34.000 Excel dosyası, direkt erişilebilir ve taranabilir 5.000 Excel dosyası, OECD.Stat ile 1960’tan günümüze arşivleri ile 300 veri setine ve 5 milyardan fazla veriye erişim sağlar.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Open Access eBooks on JSTOR  Tür :  e-Kitap Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Kaliforniya Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Avusturya Ulusal Üniversitesi gibi yayınevlerine ait 500’den fazla kitap içermektedir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  OpenAIRE  Tür :  Karma Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : OpenAIRE, Avrupa açık erişim politikaları ve ilgili rehberlik politikalarının nasıl yapılacağına yönelik kılavuzlar hazırlayarak tüm üye ülkelerini kapsayan geniş bir destek ağı oluşturur. Bu ağ aracılığı ile tüm araştırma paydaşları ve akademik yayın dünyası arasında köprü görevi görür. Çeşitli akademik disiplinlerdeki açık erişim arşivlerinin içeriğinin (dergi, tez, kitap, raporlar vb.) harmanlandığı bir veri tabanıdır. Veri tabanı 2700 kurumsal arşiv ve Açık Erişim dergiden 524 binden fazla veri seti, 21 milyondan fazla yayın içerir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Open Culture  Tür :  Karma Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Ücretsiz sesli kitap, film ve e-kitap bulabilir, ücretsiz eğitimlere katılabilir, İspanyolca, Rusça, Latin, Korece gibi birçok dili öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda blog yazılarıyla bambaşka dünyaları keşfedebilirsiniz.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Open Library  Tür :  e-Kitap veritabanı
  Konu :
  İçerik : Open Library, Internet Archive tarafından oluşturulan, kar amacı gütmeyen dijital bir kütüphane ve arşiv projesidir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Osmanlıca Makaleler Veri Tabanı  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Osmanlıca dergilerde yer alan tarih, edebiyat ve İslâm ilimlerine dâir makalelerden oluşmaktadır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Osmanlı Salnâmeleri Veri Tabanı  Tür :  Yıllık Veritabanı
  Konu :
  İçerik : Osmanlı İmparatorluğuna ait devlet ve vilayet salnamelerini kapsar.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  PubMED Tıp Veri Tabanı  Tür :  e-Dergi veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Tıp, Hemşirelik, Dişçilik, Veterinerlik, Sağlık Sistemi, Klinik bilimleri.

  Pubmed, biyomedikal literatür için MEDLINE’dan 20 milyondan fazla atıf bilgisi ile yaşam bilimleri dergileri ve çevrimiçi kitapları içerir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim

 •  
  PQDT Open  Tür :  e-Tez Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : ProQuest Tezler ve Küresel Tezler : Lisansüstü tezlerin en büyük havuzu 3,8 milyon eser içeriyor – her yıl 100’ün üzerinde büyüme gerçekleşiyor. Uluslararası kapsamda – 88 ülkedeki üniversitelerden alınan içerikler 3000 kurum tarafından erişilir – her ay 45.000’den fazla indirme gerçekleşiyor.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Resmi Gazete  Tür :  Resmi Gazete veri taban
  Konu :
  İçerik : TC Resmi Gazete sayılarına erişim sağlar.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Risaleler Veri Tabanı  Tür :  Karma tabanı
  Konu :
  İçerik : Tarih, edebiyat ve İslâmî ilimlerle ilgili risâlelerden oluşmaktadır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  SafetyLit  Tür :  Makale Özet Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : SafetyLit, doktora tezlerinin, “bilimsel” raporların ve yaralanma oluşumu ve risk faktörleri hakkındaki dergi makalelerinin özetlerini içerir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Sayıştay Dergisi  Tür :  Dergi Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : TC Sayıştaş Başkanlığı tarafından yayınlanan Sayıştay Dergisi’nin tüm içeriğine erişim sağlar.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  SCImago Journal & Country Rank  Tür :  Bibliyometrik veri tabanı
  Konu :
  İçerik : SCImago Journal & Country Rank, Scopus® veri tabanında bulunan bilgilerin (Elsevier B.V.) geliştirdiği dergileri ve ülke bilimsel göstergelerini içeren, halka açık bir portaldır. Bu göstergeler, bilimsel alanları değerlendirmek ve analiz etmek için kullanılabilir. Dergiler ayrı ayrı karşılaştırılabilir veya analiz edilebilir. ülke sıralamaları ayrıca ayrı ayrı karşılaştırılabilir veya analiz edilebilir. Dergiler, konu alanına (27 ana tematik alan), konu kategorisine (313 spesifik konu kategorisine) veya ülkeye göre gruplandırılabilir. Alıntı verileri, dünya çapında 239 ülkeden 5.000’den fazla uluslararası yayıncıdan ve ülke performans ölçümünden 21.500’den fazla başlıktan elde edilmiştir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  SSRN Search eLibrary  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Social Science Research Network SSRNeLibrary, 24 disiplinde 325.365 araştırmacıdan 705.591 araştırma makalesi sunmaktadır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı E-Kitap  Tür :  e-Kitap
  Konu : Edebiyat, Halk Bilimi \ Halk Kültürü, Halk Kütüphaneleri Kültür, Kültürel Miras, Kütüphanecilik Çalışmaları Sanat, Tanıtım Eserleri, Tarih
  İçerik : 
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  TURUZ Dil ve Etimoloji Kütüphanesi  Tür : 
  Konu : Dil ve Etimoloji
  İçerik : 

  Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
  Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
  Abonelik Durumu :  Serbest Erişim

 •  
  Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanı  Tür :  Makale Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : İSAM tarafından deneme mahiyetinde açılan Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanı başta akademik dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî yayımlarda yer alan makaleler ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğleri kapsamaktadır.
  Veri tabanında hâlihazırda 55.000 bibliyografik künye yer almakta olup dijital izni alınan 25.500 makalenin tam metin PDF’lerine ulaşılabilmektedir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Türkiye Akademik Arşivi  Tür :  Türkiye Akademik Arşivi
  Konu :
  İçerik : Türkiye’deki kurumsal akademik arşiv içeriklerini harmanlayan bir veri tabanıdır.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanakları  Tür :  TBMM tutanakları veri tabanı
  Konu :
  İçerik : TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihli ilk toplantıdan bugüne, TBMM, Millet Meclisi, Cumhuriyet Senatosu, Kurucu Meclis, Temsilciler Meclisi, Milli Birlik Komitesi, Milli Güvenlik Konseyi ve Danışma Meclisi’nden meydana gelen Parlamentonun tüm tutanakları.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  TR DİZİN (ULAKBİM Veri Tabanları)  Tür :  Dergi ve Proje veri tabanı
  Konu :
  İçerik : TÜBİTAK / ULAKBİM tarafından geliştirilen Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, Türk Tıp, Yaşam Bilimleri ile TÜBİTAK Destekli Projeler veritabanları.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  University of Pittsburgh Archive of European Integration (AEI)  Tür :  Karma Veri Tabanı
  Konu :
  İçerik : Avrupa Entegrasyonu Arşivi (AEI), Avrupa entegrasyonu ve birliği konusundaki 58,786 doküman ve araştırma materyalleri içeren elektronik bir depo ve arşivdir.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  YÖK Ulusal Tez Merkezi  Tür :  e-Tez veri tabanı
  Konu :
  İçerik : Bu veritabanı, üniversiteler ve araştırma hastanelerinde hazırlanan yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlilik tezlerini içerir. 2007 yılında başlatılan “Elektronik Tez Arşiv Projesi” ile Ulusal Tez Merkezi’nde bulunan basılı tezler elektronik ortama aktarılarak İnternet üzerinden erişilebilir hale getirilmiştir. Veri tabanı elektronik ortama taşınan tezlerden, yazarları tarafından “çoğaltması ve yayımı için” izin verilmiş olanlara tam metin (pdf) olarak erişim sağlar.
  Abonelik Durumu :   Açık Erişim
 •  
  YÖK Ders Platformu  Tür :  Açık Ders
  Konu : Dijital ders içerikleri
  İçerik : YÖK Dersleri projesi, Yeni YÖK’ün 2020 yılı hedefleri arasında geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu proje kapsamındaki hazırlıklarımız tamamlanmış olup üniversitelerimiz tarafından üretilen dijital ders içerikleri YÖK Dersleri Platformu (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adını verdiğimiz bu ara yüzle açık erişime sunulmaktadır. İlk aşamada Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin ders içeriklerinin yer aldığı bu platform, inanıyoruz ki diğer üniversitelerimizin de katkılarıyla hem program ve ders sayısı hem de içerik çeşitliliği açısından daha da gelişecek ve zenginleşecektir. Bu platform, yükseköğretimde kalite çıtasının daha da yükselmesine katkı sağlayan bir zemindir. Bu dersleri öğrencilerinin seçmelerine imkan sağlayacak üniversitelerimizin bölümleri, aynı zamanda öğrencilerinin farklı akademik kültürler ile tanışmasını da temin etmiş olacaklar. “Sosyal adalet ve fırsat eşitliği” bizim yükseköğretim anlayışımızın temelini teşkil etmektedir.

  Yeni YÖK’ün izlediği “Açık Bilim ve Açık Erişim” politikasının da değerli bir ürünü olan bu projede erişime sunulan ders içeriklerini hazırlayan akademisyenlerimize ve bu sürece katkı veren bu üç üniversitemize teşekkür ederiz.

   
  Abonelik Durumu :