İntihal veri tabanlarından Amasya  Üniversitesi akademik ve idari personeli yararlanabilir.

Bir çalışma veya belge içindeki intihal oranını tespit için kullanılabilecek çeşitli intihal tespit araçları vardır. Bu araçlar öğrencilerin çalışmalarını doğrulamak için eğitimciler tarafından kullanılır.

       

 •  
  iThenticate  Tür :  İntihal
  Konu : Benzerlik Kontrolü
  İçerik : 

  iThenticate veritabanı lisans anlaşması gereği, akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki intihal oranının tespiti için kullanılmaktadır. Bu nedenle, öğrencilere ait ödev-proje ve tezlerin kontrolünde kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. 

  Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından (info@ithenticate.com  adresli) otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten (info@ithenticate.com ) gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız.  Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır. Erişim tanımlandıktan sonra, http://www.ithenticate.com/ adresinden ilgili videoları izleyip, login kısmından giriş yapabilirsiniz.

  iThenticate  programını kullanmak isteyen çalışanlarımızın erişim tanımlamaları için; ad-soyadlarını içeren üniversitemiz adresli elektronik posta adreslerinden [****@amasya.edu.tr] bir e-mail atarak isteklerini bildirmeleri gerekmektedir.

  Sorumlu Personel Makbule Tolan Aydın
  Dahili Telefon 3651
  e-Mail makbule.tolan@amasya.edu.tr

   

  Sorumlu Personel Semra Adıgüzel
  Dahili Telefon 3653
  e-Mail semra.adiguzel@amasya.edu.tr

   

   

   
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  Turnitin  Tür :  Benzerlik Tespit Platformu
  Konu : İntihal
  İçerik : 

  Turnitin, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir.

  ÖNEMLİ NOT: Belgelerinizi yüklerken depo seçeneğinin ''DEPO YOK'' olarak seçilmesi gerektiğini lütfen unutmayınız. Turnitin kullanımında yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kişinin kendi hesabından silmesi nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Hesaptan doküman silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları Turnitin yöneticilerine bildirmeden silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin bulunabilmesi için firma tarafından herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan id’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e bildirilmesi gerekmektedir. Bu işlemler için dokümanın id'sine (ödev numarasına) ihtiyaç vardır.

  Turnitin programını kullanmak isteyen akademik personelin erişim tanımlamaları için; ad-soyadlarını içeren üniversitemiz adresli elektronik posta adreslerinden [****@amasya.edu.tr] bir e-mail atarak isteklerini bildirmeleri gerekmektedir.

  Sorumlu Personel Makbule Tolan Aydın
  Dahili  3651
  e-Mail makbule.tolan@amasya.edu.tr 

   

  Sorumlu Personel Seval Duygu İrdeli
  Dahili 3652
  e-Mail seval.irdeli@amasya.edu.tr

   
  Abonelik Durumu :  ULAKBİM – EKUAL

 •  
  İntihal.net  Tür :  Benzerlik Tespit Platformu
  Konu : İntihal
  İçerik : İntihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

  İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

  Kullanım Kılavuzu (TR)

  Kullanım Kılavuzu (ENG)

  Broşür
  Abonelik Durumu :  EKUAL/ULAKBİM